Polacy uczą się żyć aktywnie – wyniki badania

Według 46% Polaków powoli uczymy się być aktywni fizycznie. Coraz chętniej sięgamy nie tylko po standardowe aktywności ruchowe, ale również po rozrywkę z adrenaliną.

Uprawianie sportu wpływa na samopoczucie i zdrowie. Pozwala zadbać o kondycję, wpływa na układ odpornościowy i działanie narządów. Podczas aktywności fizycznej dotleniany jest mózg, usuwane napięcie organizmu oraz pobudzone krążenie. Kiedy ćwiczymy wyciszamy emocje oraz negatywne odczucia, jak wynika jednak z badania Polacy nadal nie zdają sobie sprawy jak ważna jest aktywność fizyczna.

Badanie „Ulubione aktywności sportowe i rozrywki Polaków” serwisu Prezentmarzeń przeprowadzone w maju tego roku na próbie 1376 respondentów, pokazuje że aż 66% ankietowanych nie uprawia sportu. Ci którzy już ćwiczą robią to najczęściej raz w miesiącu lub rzadziej, tak deklaruje 39% osób. Niektórym udaje się poćwiczyć 2 lub 3 razy w miesiącu – 24%. Polacy jako naród dopiero powoli uczą się być aktywni sportowo, potwierdza to aż 44% osób. Pocieszające jest jednak, że 24% respondentów uważa, że jesteśmy z roku na rok coraz bardziej aktywni.

Kiedy mamy do wyboru rodzaj rozrywki, najczęściej wybieramy ten związany z relaksem – 33%. Interesują nas jednak również niestandardowe formy spędzania czasu związane z kreatywnością – 22% oraz sporty ekstremalne – 17%.

Najbardziej popularnym sportem jest bieganie – 35%, następnie jazda na rowerze i ćwiczenia fitness lub siłownia – 19%, %, piłka nożna – 14%, spacery i nordic walking – 9%, jak również pływanie – 4%.

Zainteresowanie Polaków sportami ekstremalnymi wynika z chęci doświadczenia przygody i spróbowanie czegoś nowego. Dla 26% impulsem jest potrzeba poczucia wolności, a dla 21% chęć sprawdzenia swoich możliwości. Z kolei 12% wskazało na adrenalinę, a 8% na ryzyko. 24% ankietowanych próbowało już raz w życiu przygody z wybranym sportem ekstremalnym, a 26% rozważa taką możliwość.

Nietrudno zauważyć, że upodobania Polaków dotyczące spędzania czasu wolnego zmieniają w ostatnich latach. Coraz częściej staramy się poświęcać wolne chwile na realizowanie marzeń i oddawanie się niestandardowym atrakcjom, takim jak np. lot w tunelu aerodynamicznym albo ciesząca się ostatnio dużym zainteresowaniem zabawa Escape room. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń. Jak potwierdziły wyniki naszego badania aktualnie jest to największy trend wśród niestandardowych form spędzania czasu – dodaje Grzegorz Rożalski.

Jak pokazują wyniki badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń, sporty ekstremalne są dla Polaków atrakcyjną alternatywą dla standardowych aktywności fizycznych (27%), wiele osób chce w ten sposób przeżyć ekscytującą przygodę (22%). Dla niektórych to nawet wyznacznik naszych czasów (19%) i panująca moda (17%). Wiele osób uważa również, że źródłem rosnącego zainteresowania sportami ekstremalnymi jest fakt, że coraz więcej Polaków stać na oryginalne rozrywki (15%).

Ponadto oceniamy nasz kraj jako miejsce atrakcyjne pod względem możliwości uprawiania sportów ekstremalnych. Ponad 58% osób uważa, że nie musimy wyjeżdżać za granicę, żeby spróbować sportów ekstremalnych ponieważ mamy wiele miejsc gdzie można je uprawiać.

Czas na rozrywkę, jak pokazują wyniki badania Polacy najczęściej znajdują podczas weekendu – 27%, wieczorem – 21% i podczas urlopu lub na wakacjach – 19%. Najchętniej z różnych form rozrywki korzystamy w towarzystwie partnera lub partnerki – 37% odpowiedzi, z przyjaciółmi lub znajomymi – 29% wskazań oraz z rodziną – 24% odpowiedzi.

Aż 41% respondentów jest nawet gotowych wyjechać poza miejsce zamieszkania, w przypadku chęci realizacji nietypowej rozrywki. Ponad 42% Polaków deklaruje, że jest w stanie przeznaczyć jednorazowo na rozrywkę od 100 – 300 złotych, a 21 % respondentów 300 – 500 zł.

*Badanie w formie ankiety online przeprowadził serwis Prezentmarzeń w maju 2018 na próbie 1376 respondentów.

Źródło: materiały prasowe serwisu prezentmarzeń.pl

 

- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ