Polacy najbardziej podczas weekendu lubią spędzać czas na aktywnościach fizycznych takich jak spacery, wycieczki rowerowe czy basen. Z badania wynika, że drugą preferowaną formą spędzania czasu są spotkania z przyjaciółmi i rodziną. Jedynie 15% Polaków leniuchuje na kanapie oglądając filmy lub czytając.
Jak wynika z badania „Potrzeby i oczekiwania Polaków w obszarze aktywności fizycznej i rozrywki” wybierając rozrywki w czasie wolnym kierujemy się przede wszystkim:
- swoimi potrzebami (34%),
- czasem trwania danej rozrywki (21%),
- lokalizacją (17%),
- ceną (15%)
- potrzebami bliskich (13%).
Kluczową rolą rozrywki w dzisiejszych czasach, jak twierdzi 34% zapytanych jest dostarczanie pozytywnych emocji i dodanie energii do działania. Polacy preferują przede wszystkim rozrywki ekstremalne z dreszczykiem emocji (27%), które oferują na przykład sporty ekstremalne oraz te kreatywne (23%). Taka rozrywka pozwala również odstresować się i odprężyć (31%) oraz zdobyć nowe doświadczenia (19%). W wyborze ulubionej rozrywki ogranicza nas zazwyczaj nadmiar obowiązków (36%) dlatego weekend jest dobrym czasem na ich realizację.
W pierwszej kolejności swój wolny czas przeznaczylibyśmy na miejskie rozrywki jak deklaruje 23% ankietowanych oraz uprawianie sportu (21%). Zainteresowaniem cieszy się również rozwijanie swoich pasji i zainteresowań (14%), dokształcanie się (7%) lub podróże (14%).
Kiedy decydujemy się na podróże chętnie wybieramy wyjazd typu city break, czyli weekendowy wyjazd do innego miasta. Chcemy je zwiedzić i skorzystać z lokalnych rozrywek. Na tego typu wyjeździe aktywnie korzystamy z lokalnych atrakcji (29%), próbujemy niestandardowych rzeczy (23%), zwiedzamy zabytki i ciekawe miejsca w danym mieście (19%), relaksujemy się bez pośpiechu w hotelu i SPA (17%), próbujemy regionalnych dań (12%).
W wyborze ulubionej rozrywki ogranicza nas zazwyczaj nadmiar obowiązków (36%) dlatego weekend jest dobrym czasem na ich realizację.
Obecnie na rozrywkę jesteśmy w stanie wydać miesięcznie od 100 do 300 złotych, jak deklaruje 49% respondentów. Mniejsza liczba ankietowanych bo 18% od 300 – 500 zł. Są jednak osoby, które lubią zaszaleć i wydają powyżej 500 zł z domowego budżetu (14%).
O badaniu
Badanie „Potrzeby i oczekiwania Polaków w obszarze aktywności fizycznej i rozrywki” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1392 respondentów w formie ankiety online w kwietniu 2022.
Źródło: materiały prasowe
Fot. Peter Conlan/Unsplash
Przeczytaj też PFF wzięła pod lupę postawy Polaków wobec aktywności fizycznej w klubach