MultiSport Index 2018

MultiSport Index 2018 to pierwsza edycja kompleksowego raportu analizującego aktywność fizyczną Polaków. Badanie zostało zrealizowane w styczniu na zlecenie Benefit Systems SA przez Kantar TNS na reprezentatywnej, losowej próbie 1800 osób powyżej 15 roku życia.

 

 

Zdjęcie: W konferencji, podczas której prezentowano raport, udział wzięli: Adam Radzki (Benefit System), Grzegorz Ostrowski (Kantar TNS Polska SA), dr Janusz Dobosz (AWF Warszawa), Julita Kotecka (Julita Kotecka – Złap dystans) oraz dr Michał Będźmirowski (“Modny tata).

 

Z badania MultiSport Index 2018 wynika, że trzech na pięciu Polaków uważa się za aktywnych fizycznie.  Deklarują oni, że minimum raz w miesiącu spędzają aktywnie czas, np. spacerując, jeżdżąc na rowerze, biegając, ćwicząc na siłownie lub w klubie fitness.
Zdaniem dr Janusza Dobosza, z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej AWF w Warszawie, jednego z ekspertów obecnych na konferencji, należy zintensyfikować wszelkie formy edukacji, zwłaszcza dzieci i młodzieży, ponieważ nadal niemal co trzeci Polak nie jest w ogóle aktywny fizycznie.

Kim są ludzie aktywni? Gdzie mieszkają? Co robią?
W gronie osób aktywnych znaleźli się przede wszystkim ludzie młodzi, wykształceni, z dużych miast oraz osoby uczące się. Uczniowie i studenci stanowią nawet jedną piątą osób aktywnych fizycznie lub sportowo. Zdaniem dr Janusza Dobosza, ta grupa “ćwiczy, bo musi”. W ich przypadku aktywność jest obowiązkowa. Nie podejmują niezależnych wyborów.

A kto nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej?

Gdzie mieszkają aktywni Polacy?
Jak się okazuje, miejsce zamieszkania wpływa na poziom naszej aktywności. W badaniu MultiSport Index 2018 aktywny tryb życia najczęściej deklarowali mieszkańcy miast. Co ciekawe wskaźnik aktywności fizycznej jest wyższy w mniejszych miejscowościach (100–200-tysięcznych typu Kielce, Rzeszów, Olsztyn) ) niż w tych 200–500-tysięcznych (typu Gdańsk, Szczecin, Lublin). Województwa z najbardziej aktywnymi mieszkańcami to: lubuskie (69%), kujawsko-pomorskie (68%), śląskie (67%), wielkopolskie (67%).
Najmniej aktywnych mieszkańców spotkamy w województwach: warmińsko-mazurskim (49%), dolnośląskim (50%), zachodniopomorskim (51%), podkarpackim (54%).

Co decyduje o aktywności fizycznej?
Czynnikiem najsilniej determinującym aktywność fizyczną Polaków jest wiek. Istotny jest również status zawodowy. Duże znaczenie w tej kwestii ma  wpływ społeczny.
Okazuje się, że aktywność jest zaraźliwa. Proaktywna postawa znajomych i rodziny wpływa na nas motywująco i zachęca do aktywnego trybu życia. Tam, gdzie sport jest mile widziany przez otoczenie, automatycznie wzrasta liczba osób decydujących się na taką formę spędzania czasu.

Typy aktywnych fizycznie Polaków

W badaniu MultiSport Index 2018 udało się wyróżnić cztery charakterystyczne segmenty osób uprawiających sport lub inną formę aktywności fizycznej
minimum raz w miesiącu. Wyodrębniono segmenty: „Rekreacja!”, „Kumple z boiska”, „Być FIT”, „Proamator”. Kim są?  Omówienie poszczególnych segmentów znajdziecie w nagraniu z konferencji.

 

Jakie sporty uprawiali Polacy w ciągu ostatnich 6 miesięcy?

Bieganie jest coraz modniejsze – odsetek biegających Polaków wzrósł o 5% w ciągu roku.

Kiedy ćwiczymy?

Z badania MultiSport Index 2018 wynika, że tylko 20% osób uprawia sport przed południem, podczas gdy aż 65% osób robi to najwcześniej po godzinie 15:00
lub później.

 

Z jakich powodów uprawiamy sport?

Prawie co druga osoba (45%) uprawiająca sport w Polsce robi to głównie właśnie dla
zdrowia, natomiast co trzecia (31%) traktuje aktywność przede wszystkim jako formę relaksu i przyjemność. Tylko dla 14% z nas największą motywacją do działania jest zadbanie o wygląd i sylwetkę.

Gdzie ćwiczymy?

Największym powodzeniem wśród aktywnych sportowo Polaków cieszyły się siłownie i baseny (po 23% wskazań), a następnie kluby fitness (7%). Jedynie 2% respondentów uczęszczało do szkół tańca, a 5% minimum raz wybrało się na lodowisko.

Kto ile płaci?

Dwie trzecie osób korzystających z obiektów sportowych za nie płaci, z czego ponad połowa (59%) decyduje się na abonamenty lub karnety. Niemal co piąta osoba (16%) korzystająca z siłowni, basenu czy klubu fitness korzysta z kart typu MultiSport.
Jakie koszty ponoszą osoby korzystające z usług branży sportowej? Aż 40% z nich za możliwość korzystania z infrastruktury sportowej płaci powyżej 100 zł miesięcznie. Co trzecia osoba (30%) mieści się budżecie 50–100 zł, a pozostali (30%) ponoszą jeszcze niższe koszty.

 

Raport do pobrania – Raport MULTISPORT INDEX 2018.

Tylko na naszym fanpage’u na Facebooku można było oglądać transmisję z prezentacji raportu. Dostępny jest nagrany przez nas materiał – kliknij w link.

Graficzne podsumowanie raportu

Źródło: materiały prasowe Benefit Systems/ zdjęcia – Fitness Biznes

- REKLAMA -