Z finansowego punktu widzenia budżet jest głównym narzędziem do zarządzania klubem fitness. Aby móc go zaplanować prawidłowo, musisz wziąć pod uwagę, ile środków potrzebujesz na bieżące funkcjonowanie klubu oraz jakich wpływów możesz się spodziewać.
Budżet to również doskonałe narzędzie kontrolne, dzięki któremu możesz porównać wielkość realnie poniesionych kosztów z kosztami planowanymi oraz poziom wielkości rzeczywistej sprzedaży w stosunku do sprzedaży planowanej. W ten sposób możliwa jest szybka identyfikacja przyczyn ewentualnych niepowodzeń i podjęcie działań mających na celu ich eliminację.
Budżet powinien być przede wszystkim nastawiony na osiąganie konkretnych wyników
biznesowych poprzez realizację celów sprzedaży i optymalizację kosztów. Nie możesz jednak zapomnieć, że realizacja celów sprzedaży musi być urealniona konkretnymi działaniami sprzedażowymi, a nie jedynie zbiorem życzeń.
Jak zacząć prowadzenie budżetu?
Najlepiej bez ociągania się. Wiem, że początkującym nie jest łatwo, więc tym bardziej
nie warto tego odkładać, tylko zacząć jak najwcześniej i szybko mieć etap wdrażania się za
sobą. Oto kilka konkretnych podpowiedzi na
początek.
- W pierwszej kolejności musisz określić, ile środków potrzebujesz na bieżące funkcjonowanie klubu oraz jakich wpływów możesz się spodziewać. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi cię przez ten proces.
- O tym, co wydarzy się w przyszłości, możesz dowiedzieć się z prognoz, wyliczonych
na podstawie dotychczasowych wyników. Drugim krokiem, który musisz wykonać, jest
więc dokładne sprawdzenie danych historycznych poniesionych kosztów i osiągniętych
przychodów. - Kolejny krok to planowanie miesięcznych wydatków i przychodów, a także spisywanie realnie poniesionych kosztów i osiąganej sprzedaży. Generalnie możliwe jest planowanie bez spisywania wykonania i spisywanie wykonania bez wcześniejszego planowania,
ale najlepsze efekty osiąga się dzięki połączeniu tych dwóch czynności.
A co, jeśli budżet się „nie spina”? Nie przejmuj się tym. Zaryzykuję stwierdzenie, że w budżecie klubu fitness nie chodzi tak naprawdę o to, aby wszystko zgadzało się co do grosza, lecz by mieć jako taką kontrolę nad sytuacją finansową i umieć na bieżąco zauważać rozbieżności, reagować na nie i rozumieć ich przyczyny.
Jeśli chcesz przeczytać ciąg dalszy artykułu autorstwa Krzysztofa, zapraszamy do czytelni online – LINK
Możesz też otrzymać wersję drukowaną magazynu w bezpłatnej prenumeracie – LINK
A tu możesz pobrać Szablon_budzetu_K_Pakulec