Aktywność fizyczna – sposób na chandrę

Jak pozbyć się jesiennej chandry? Jest prosty sposób, który jako profesjonaliści znamy doskonale – aktywność fizyczna.

Sezonowa melancholia z czasem może prowadzić do trwałego obniżenia nastroju. Czasami zbyt późno zauważamy pierwsze symptomy chandry, a przecież możemy dobrze przygotować organizm naszych klientów na jesienno-zimowe wyzwania. Eksperci zachęcają do ruchu, ponieważ już kilkanaście minut regularnej aktywności fizycznej dziennie jest w stanie poprawić nasze samopoczucie, zniwelować zmęczenie i znacząco zredukować stres. A to dopiero początek korzyści, jakie niesie za sobą ruch. Powtarzajmy to często naszym klientom.

Czego Polacy nie lubią?

Wraz ze zmianą pory roku wiele osób dopada jesienne przesilenie. To stan, w którym wyjątkowo mocno odczuwamy skutki zmieniających się warunków atmosferycznych. Doświadczamy przygnębienia, apatii, wahań nastroju, nieuzasadnionego niepokoju, rozdrażnienia, problemów z koncentracją czy braku energii.

Według badań przeprowadzonych przez CBOS jesień jest najmniej lubianą porą roku przez Polaków – jej nadejścia oczekuje tylko 4% mieszkańców Polski[1]. Jest to prawdopodobnie związane ze zmianą poziomu nasłonecznienia. A co za tym idzie zmniejszonym poziomem witaminy D3, która korzystnie wpływa na nasz organizm.

– Do pracy wychodzimy wcześnie rano, wracamy późnym popołudniem. Ze względu na coraz niższą temperaturę na zewnątrz, chętniej przebywamy w domu i innych zamkniętych pomieszczeniach. Dostęp do naturalnego światła pozostaje ograniczony, co w rezultacie wpływa na obniżoną produkcję „hormonu szczęścia” – serotoniny, który odpowiada za nasze samopoczucie. W krajach skandynawskich mieszkańcy rekompensują sobie krótkie dni i niskie temperatury m.in. zwiększoną aktywnością fizyczną. Warto brać z nich przykład, ponieważ według wielu badań sport jest jedną z najskuteczniejszych metod redukcji stresu i poprawy nastroju – wyjaśnia Natalia Litwiniuk, trenerka Zdrofit oraz Yes2Move.com, specjalizująca się m.in. w treningach Body&Mind.

Redukcja stresu i dobry nastrój

W jednym najnowszych badań2 47% Europejczyków przyznało, że w czasie pandemii pogorszyło się ich ogólne zdrowie psychiczne.  51% respondentów zauważa, że w ich życiu zwiększył się poziom stresu i niepokoju. Z myślą o osobach, które zmagają się z takimi emocjami, powstają specjalne programy treningowe. Oferują go m.in. kluby fitness Zdrofit, gdzie działa – program Antystres w wersji Energia i Harmonia. W pierwszym wykorzystywane są podstawowe elementy treningu fitness, ćwiczenia dynamiczne z elementami mobilizacji i stretchingu. Jest to trening tlenowy o charakterze cardio. Z kolei drugi koncentruje się na ćwiczeniach ogólnorozwojowych z wykorzystaniem elementów pilatesu, jogi, zdrowego kręgosłupa, mobility, stretchingu, ćwiczeń oddechowych oraz sprzętu. Ich podstawą jest koncentracja i precyzja ruchu.

– Zajęcia antrystresowe udowadniają, że sport nie musi być próbą sił czy przykrym obowiązkiem, ale sposobem na przyjemne spędzenie czasu i relaks, który zaowocuje redukcją stresu, bardziej wydajnym snem czy lepszym nastrojem. Co więcej, dla osób, które borykają się nie tylko z gorszym samopoczuciem, ale i ze wzmożonym napięciem w wyniku długotrwałego stresu, eksperci w ramach kampanii Przygotuj się! opracowali specjalny poradnik dotyczący aktywności fizycznej, który można bezpłatnie pobrać ze strony www.przygotujsie.pl

– mówi trenerka.

Aktywność fizyczna dobra nie tylko na stres

Korzyści, jakie niesie za sobą ruch, są niezliczone. Aktywność wzmacnia sprawność ciała, poprawia pamięć oraz koncentrację . – Osoby regularnie uprawiające sport, dużo częściej są w stanie skupić się na zadaniu, jakie mają do wykonania. Dzięki mniejszym pokładom stresu wyróżniają się też większym spokojem. Panują nad emocjami, realnie oceniają różne sytuacje i potrafią w porę zareagować, żeby zaproponować rozwiązanie – wyjaśnia Natalia Litwiniuk.

W badaniu przeprowadzonym w ramach kampanii Przygotuj się!, aż 77 proc. użytkowników klubów fitness wskazało, że aktywność fizyczna wspiera zdolności umysłowe, a ponad 90 proc. jest zdania, że ruch pomaga niwelować stres i przeciążenia psychiczne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od lat apeluje o zwiększanie poziomu aktywności fizycznej społeczeństw. Mimo to świadomość ludzi na temat zdrowotnych właściwości sportu wciąż jest niska. Zbyt wiele osób nadal prowadzi siedzący tryb życia.
Jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, tylko co czwarty mieszkaniec Polski systematycznie uprawia sport. Dla porównania w innych krajach Europy Północnej czy Zachodniej odsetek aktywnych fizycznie obywateli sięga 40 proc., to aż o 12 proc. więcej niż w Polsce [3].

[1] https://cbos.pl/SPISKOM.POL/1998/K_063_98.PDF
[2] Ipsos, Impact Of The Covid 19 Pandemic On Health, march 2021
[3] https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2019/08/Raport_PIE-Sport-gospodarka.pdf

Źródło: materiały prasowe

- REKLAMA -