Witamina D – suplementować przez cały rok?

Witamina D jest szeroko zalecana przez lekarzy, wszystkim bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia itp. Jednak najwięcej o suplementacji witaminy D można usłyszeć jesienią oraz zimą. Wtedy dni są coraz krótsze, kontakty ze słońcem coraz mniejsze i poprzez mniejszą powierzchnię skóry. Oczywiście w okresie jesienno-zimowym faktycznie suplementacja witaminy D jest jak najbardziej wskazana. Jednak co z okresem wiosenno-letnim? Czy wtedy nie są już potrzebne suplementy bogate w witaminę D, a sama ekspozycja na światło słoneczne wystarcza? Warto dowiedzieć się tego, czy witaminę D należy przyjmować przez cały rok.

Witamina D dostarczana poprzez słońce

Witamina D chociaż jest dostępna w pożywieniu, jej najcenniejszym źródłem są promienie słoneczne UVB. Dochodzi wtedy do tzw. syntezy skórnej witaminy D, w wyniku której  witamina D jest wytwarzana przez nasz organizm. Odpowiednia ekspozycja na słońce może dostarczyć całego dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Jednak nie jest to takie proste, jakby się mogło wydawać.

Przede wszystkim, istnieje bardzo wiele różnych czynników, które będą wpływały na skuteczność syntezy skórnej. Co będzie miało na to wpływ? Szerokość geograficzna, a tym samym kąt padania promieni słonecznych na skórę, warunki pogodowe (smog, chmury itp.), karnacja skóry oraz jej powierzchnia wystawiona na słońce, masa ciała, stosowanie różnego rodzaju kremów z filtrami, stosowanie leków oraz stan zdrowia, czy też pora roku, a także jaka jest pora dnia.

To wszystko powoduje, że w Polsce nawet w okresie wiosenno-letnim często ciężko jest dostarczać odpowiednich ilości witaminy D z uwagi m.in. na warunki pogodowe, a także to że w tym okresie wciąż znaczną ilość czasu spędza się w pomieszczeniach. Zwłaszcza wtedy, gdy słońce jest w stanie wytworzyć największe ilości witaminy D w wyniku syntezy skórnej (10 – 15).

W poszukiwaniu odpowiedniej witaminy D dla siebie, warto zwrócić uwagę na ofertę sklepu SFD, w której dostępna jest witamina D w bardzo wielu wariantach, co pozwala dopasować dawkę witaminy do konkretnej, własnej sytuacji.

Co zatem z suplementacją witaminy D?

Warto pamiętać, że bezpodstawna suplementacja może doprowadzić do nadmiaru konkretnego składnika odżywczego, który może być równie niebezpieczny co jego niedobór. To powoduje, że zawsze na samym początku warto zbadać poziom danego składnika odżywczego w organizmie. Na tej podstawie można dostosować suplement diety, a także dawkę. Nawet jeśli chodzi o witaminę D, której niedobór występuje u ok. 90% populacji całego świata.

Niemniej jednak w Polsce warunki pogodowe oraz wszystkie inne zmienne wpływające na efektywność syntezy skórnej witaminy D powodują, że jej suplementacja jest zalecana przez cały rok.

Z tym że warto zaznaczyć, że w zależności od stanu zdrowia, wagi oraz wieku, zapotrzebowanie na witaminę D będzie inne. Warto zatem najpierw odpowiednio zbadać jej poziom we własnym organizmie i na podstawie badań poprosić lekarza o wskazanie najlepszej dawki witaminy D we własnej sytuacji.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku suplementów diety oraz odżywek, warto zawsze weryfikować źródło pochodzenia danego preparatu. Aby nie zaszkodzić własnemu zdrowiu i zaoszczędzić czas, warto skorzystać z ofert renomowanych marek, takich jak SFD. Firma od wielu lat dostarcza na rynek najwyższej jakości suplementy diety oraz odżywki, a oferta sklepu SFD jest niezwykle szeroka, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiedni suplement dla siebie.

Artykuł sponsorowany

- REKLAMA -