Sport lekiem na zaburzenia lękowe

Żyjemy w czasach niepokoju i znajduje to odzwierciedlenie w naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym. Jak wynika z opublikowanego w 2019 roku przez Kancelarię Senatu opracowania “Zdrowie psychiczne w Unii Europejskiej”, 25 milionów Europejczyków, czyli ponad 5% populacji, cierpiało wtedy na zaburzenia lękowe. Te liczby są dzisiaj na pewno mocno nieaktualne. Pandemia powiększyła grono osób z problemami psychicznymi.

Ogromny problem z zaburzeniami lękowymi zgłasza również organizacja Anxiety and Depression Assosation of America. W USA na zaburzenia lękowe cierpli aż 40 milionów Amerykanów. To prawie 18% populacji! Jak wynika ze wspomnianego wyżej raportu 14,9% polskiego społeczeństwa to osoby z problemami psychicznymi, co przed 2019 rokiem dawało nam trzecie miejsce w Europie przy średniej unijnej 17,3%. Zaburzenia lękowe dotykały ok. 5% społeczeństwa, ale, jak już pisaliśmy, dotyczyło to lat przed datą publikacji opracowania.

W aktywności fizycznej moc

Wiele badań przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich lat wykazało silny związek pomiędzy aktywnością fizyczną a poprawą zdrowia psychicznego. Potwierdziły to także badania niedawno opublikowane przez grupę szwedzkich naukowców we Frontiers in Psychiatry. Pokazują, że jest nadzieja na odwrócenie trendu. Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od ponad 400 000 narciarzy biegowych. Porównali je z danymi od osób nie uprawiających sportu. Uzyskane dane wskazały na silny związek między ćwiczeniami a niższym poziomem lęku zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Grupa, która prowadziła bardziej aktywny fizycznie tryb życia, miała o prawie 60% niższe ryzyko rozwoju zaburzeń lękowych w okresie obserwacji trwającym do 21 lat.

Pomaganie w łagodzeniu stresu psychologicznego jest ważną korzyścią płynącą z aktywnego fizycznie stylu życia. Kluby fitness i studia treningu mają więc w rękach jeszcze więcej argumentów do pracy nad poszerzeniem grona klientów. Regularne ćwiczenia to dostępny i skuteczny sposób na redukcję niepokoju, poprawę nastroju i poprawę jakości życia. Czy istnieje lepszy produkt niż ten, który oferuje nasza branża?

Więcej o badaniach szwedzkich naukowców będzie można przeczytać w najbliższym, trzecim wydaniu Magazynu Fitness Biznes. Jeśli chcesz otrzymywać bezpłatnie nasz magazyn, wypełnij formularz – LINK

Aktualny numer Magazynu Fitness Biznes znajdziesz także online – LINK

Źródło: IHRSA/CBI, Frontiers in Psychiatry
Fot. Thomas Dils/Unsplash

- REKLAMA -