Śliski temat, czyli lodowisko w Legionowie

W Legionowie ruszyło najnowocześniejsze otwarte lodowisko Mazowsza – poinformowała Warszawska firma Moris Polska.

-Mamy olbrzymią satysfakcję, że rynek nie tylko dostrzega naszą specjalizację, czyli olbrzymią aktywność w sektorze budownictwa sportowego, ale także, że realizujemy przy tej okazji projekty nietuzinkowe. Projekty, które po zrealizowaniu lokują się jako wybitne w sensie funkcjonalnym i społecznym; projekty, które lokalnym społecznościom wnoszą bardzo wiele do aktywnego, prozdrowotnego trybu życia, a na dodatek są na światowym poziomie. Właśnie czymś takim jest nasza realizacja, czyli lodowisko w Legionowie – stwierdził prezes Moris Polska Maurycy Bryła.

W ramach kontraktu z KZB Legionowo na dotychczasowym otwartym lodowisku miejskim miało powstać zadaszenie obiektu, ale także m.in. płyta żelbetowa z instalacją chłodniczą, oświetlenie, ławki, tablice informacyjne, kosze na odpady, przyłącze wodociągowe, przyłącze kanalizacji deszczowej, sanitariaty, szatnia, pomieszczenie socjalne, kasa, wypożyczalnia sprzętu, chodziki do nauki jazdy na łyżwach, nagłośnienie, garaż dla rolby, niezbędne wyposażenie, magazyny, chodniki, elementy małej architektury, miejsca parkingowe (w tym dla niepełnosprawnych), nasadzenia i wiele innych. Miała też być dostarczona sama rolba (maszyna wyrównująca lód). Warunki kontraktu miały wnieść do Legionowa obiekt praktycznie rzecz biorąc zupełnie nowy.

Inwestycję zrealizowano na działce o powierzchni 4 tys. mkw. Powierzchnia zabudowy wyniosła 1453 mkw., zaś kubatura 14,2 tys. metrów sześciennych. Pod względem architektonicznym inwestycja wpisuje się w stylistykę istniejącej w mieście Hali Sportowo-Widowiskowej „Arena Legionowo”. Obiekt zrealizowany przez Moris Polska jest kontynuacją i uzupełnieniem funkcji istniejącego kompleksu sportowego zlokalizowanego na tej samej działce. Cały obiekt jest zaprojektowany tak, aby w żadnym miejscu nie występowały jakiekolwiek bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych. Obiekt jest całoroczny – w miesiącach ciepłych będą tam funkcjonowały boiska do dyscyplin zespołowych.

Przebieg budowy relacjonuje dyrektor ds. inwestycji Moris Polska Daniel Kwiatkowski: -Termin realizacji był bardzo ambitny i napięty, ponieważ tylko pięciomiesięczny przy relatywnie dużej skali zadań kontraktowych. Aż dwukrotnie musieliśmy pokazać kunszt organizacyjny, gdy zderzyliśmy się z czynnikami nieoczekiwanymi, a mimo wszystko oddaliśmy obiekt w terminie. Najpierw grunt w pewnym miejscu na budowie rozminął się z badaniami geologicznymi i napotkaliśmy w ziemi odpady po sąsiedniej budowie, które budowniczy zakopał zamiast je wywieźć. Traciliśmy więc cenny czas na posprzątanie po wykonawcy sąsiedniego obiektu. Później warunki atmosferyczne uniemożliwiały przygotowywanie na budowie pokrycia dachowego blachą na rąbek stojący, a taka była przewidziana. Kwestię tę zorganizowaliśmy zatem inaczej i z pomocą partnera z Niemiec. Prefabrykaty z tej blachy przyjeżdżały na budowę wprost z RFN a specjalnie sprowadzona z tego kraju maszyna gięła je w odpowiednie profile. Dziś efekt tego jest bardzo estetyczny. Z punktu widzenia generalnego wykonawcy można stwierdzić, iż doskonale pracuje się z partnerem-podmiotem zamawiającym, który nie czyni oszczędności na jakości. Mam nadzieję, że docenią to w nadchodzących dekadach wszyscy mieszkańcy Legionowa korzystający z tego obiektu. Skupił on w sobie najlepsze materiały, technologie i wyposażenie.

W przededniu otwarcia lodowiska panowała temperatura 15° C, natomiast w dniu otwarcia wynosiła 12°. Na mocy wspólnych porozumień na linii inwestor-generalny wykonawca budowa została dofinansowana dla osiągnięcia jeszcze wyższej jakości obiektu niż zakładano. Osiągnięto to także pewnymi przesunięciami środków finansowych w ramach tego projektu.

-Efekt tego jest znakomity – konkluduje dyrektor Daniel Kwiatkowski z Moris Polska. – W stosunku do projektu bazowego nastąpiła bardzo korzystna zamiana agregatu mrożącego płytę lodowiska. Już w dniu jego otwarcia odczuli to pierwsi użytkownicy, choć być może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. W toku budowy zrezygnowano z agregatu wprawdzie nowoczesnego, ale niekorzystnie oddziaływującego na środowisko. W jego miejsce zastosowaliśmy agregat najnowocześniejszy obecnie na świecie, a przy tym najbardziej ekologiczny. Już choćby z tego powodu śmiało można stwierdzić, że legionowski obiekt w kategorii lodowisk otwartych należy do najnowocześniejszych na Mazowszu, a pod względem agregatów jest ono najnowocześniejsze.

Źródło: materiały prasowe

- REKLAMA -