Raport sieci Zdrofit: Jak zdrowo ćwiczą Polacy?

Około 2/3 trenujących na siłowni jest zdania, że ćwiczenie pomaga zredukować stres oraz przeciwdziała chandrze i depresji. Aktywni wskazują również pozytywny wpływ treningu na poczucie pewności siebie. Równocześnie aż 43 proc. częstych bywalców klubów fitness lub siłowni twierdzi, że zdarza się im przetrenować w imię osiągnięcia idealnej sylwetki – wynika z raportu „Jak zdrowo ćwiczą Polacy, zrealizowanego w ramach kampanii „Postaw ZDRO przed FIT”.

Obecnie w klubach fitness w Polsce ćwiczy 2,91 mln osób. Czy wraz z liczbą osób, które uczęszczają na siłownię rośnie świadomość, jak we właściwy sposób uprawiać aktywność fizyczną? Na te i szereg innych pytań odpowiada raport „Jak zdrowo ćwiczą Polacy”, zrealizowany na zlecenie firmy Zdrofit, sieci klubów fitness.

-Nazwa Zdrofit nie jest przypadkowa. Od początku istnienia naszej sieci przyświecał nam jasny cel – chcemy promować aktywność fizyczną, ale uprawianą w sposób odpowiedzialny, z pełną świadomością jaki ma to wpływ na zdrowie i kondycję trenujących. Z czasem postanowiliśmy pójść o krok dalej i sprawdzić, czy osoby ćwiczące na siłowni mają zbieżną z naszym podejściem motywację. Niestety wnioski z badań są alarmujące. O ile znaczna część ćwiczących ma świadomość korzyści płynących z aktywności fizycznej, o tyle w naszym społeczeństwie istnieje dużo oporów i blokad związanych z ćwiczeniem w klubie czy na siłowni. Stąd pomysł na kampanię „Postaw ZDRO przed FIT”, żeby uświadomić Polakom, że w parze z atrakcyjnym wyglądem powinna iść świadomość, jak w odpowiedzialny sposób dbać o siebie – komentuje Joanna Skrzyńska Manager Operacyjny w Zdrofit.

Celem badania, w którym wzięło udział 800 osób z całej Polski (badanymi nie byli klienci marki), było sprawdzenie, jakie podejście do ćwiczenia w klubie fitness i na siłowni mają Polacy, jaka jest ich główna motywacja do uprawiania aktywności fizycznej i czy istnieją jakiekolwiek bariery, które powstrzymują Polaków przed ruchem fizycznym.

Aż 43 proc. częstych bywalców klubów fitness lub siłowni twierdzi, że zdarza się im przetrenować w imię osiągnięcia idealnej sylwetki. Niemal co 3. osoba korzystająca z tego typu miejsc uważa, że gdy ktoś przychodzi do klubu i nie daje z siebie wszystkiego, to jest to bezsensowna strata czasu. Zbliżony odsetek uważa, że ich postępy są zbyt małe. Presja efektów, obawa przed byciem kimś gorszym czy ciągła pogoń za perfekcyjną sylwetką potwierdzają się także w innych deklaracjach. Niemal co 3. osoba często porównuje się z innymi ćwiczącymi. Aż 55 proc. częstych bywalców pozwala sobie na odpoczynek, dopiero gdy opada z sił.
-Psychika i ciało stanowią całość. Nasza sprawność fizyczna wpływa więc w ogromnym stopniu na zadowolenie z siebie, poczucie własnej sprawczości, pewność siebie. Ćwiczenia fizyczne pozwalają pozbyć się napięcia mięśni, jakie powstało pod wpływem problemów dnia codziennego. Warto pamiętać, że długo utrzymujące się napięcie może prowadzić do poważniejszych dysfunkcji: np. bólów głowy, kręgosłupa, bezsenności, nastrojów depresyjnych. Regularne ćwiczenia sprawiają, że nie tylko ciało, ale cały nasz organizm funkcjonuje lepiej – komentuje dr Katarzyna Korpolewska, psycholog.

Z powodu atmosfery oceniania i porównywania się blokadę przed trenowaniem w klubach odczuwa co 4. Polak. Czy słusznie? Takie opinie niestety w identycznym stopniu podzielają osoby, które uczęszczały do klubów i zrezygnowały. Co więcej, aż 25 proc. regularnie ćwiczących uważa, że w takich miejscach „wszyscy się porównują i oceniają z każdej strony”. Niemal co 3. częsty bywalec spotyka się w klubie z drwiącym spojrzeniem. Aż 21 proc. z nich ma poczucie, że nie pasują do tego miejsca z powodu braku markowych ciuchów. Co równie ciekawe widok osób z nadwagą w klubie fitness nie podoba się prawie co piątemu stałemu bywalcowi. Równocześnie ze stwierdzeniem, że nie ma nic złego w tym, że na trening przychodzi osoba z nadwagą, zgadza się zaledwie połowa Polaków, która do klubów nie chodzi i nie ma takiego zamiaru.

Polacy coraz bardziej świadomie podchodzą do swojego zdrowia psychicznego. Około 2/3 ćwiczących jest zdania, że ćwiczenie pomaga zredukować stres oraz przeciwdziała chandrze i depresji. Aktywni wskazują również pozytywny wpływ na poczucie pewności siebie. Równocześnie osoby ćwiczące
w klubie zdają się być bardziej zadowolone ze swojego życia. Ponad 40 proc. podoba się sobie. To 3 razy więcej w porównaniu do osób niećwiczących. Natomiast w analogicznym zestawieniu niemal 7-krotnie więcej osób czuje, że dzięki ruchowi fizycznemu podoba się innym ludziom.
-Ćwicząc jesteśmy nie tylko bardziej efektywni, ale też optymistycznie nastawieni do życia. Ćwiczenia fizyczne pozwalają przywrócić zdrowie nie tylko wtedy, gdy jesteśmy po wypadku, urazie, któryś organ ruchu nie funkcjonuje tak, jak dawniej, ale też wtedy, gdy przeżywamy trudny okres w życiu, jesteśmy przeciążeni stresem, tracimy wiarę we własne możliwości. Powiedzenie: „W zdrowym ciele, zdrowy duch” jest, jak najbardziej uzasadnione – dodaje dr Katarzyna Korpolewska.

O kampanii:

Celem kampanii „Postaw ZDRO przed FIT” jest zachęcenie Polaków do swojej wizji ćwiczenia w klubie – bez presji wyglądu czy rezultatów, bez porównywania się i oceny, za to w zgodzie ze sobą, dla własnego zdrowia i samopoczucia. Kampania powstała w oparciu o wyniki badań „Jak zdrowo ćwiczą Polacy, przeprowadzonych przez firmę badawczą IQS, które wykazały zbyt niską świadomość Polaków na temat właściwego podejścia do ruchu fizycznego. Elementem kampanii są filmy video
z autentycznymi wypowiedziami osób korzystających z siłowni i ich odczuciami na ten temat. Kampania obejmująca portal edukacyjny, kanały digital, outdoor i social media została przygotowana przez zespół marketingu Zdrofit, agencję Social Art oraz Goodguys, która zrealizowała filmy video.

Źródło: materiały prasowe Zdrofit

- REKLAMA -