WHO opublikowała swój pierwszy w historii globalny raport o stanie aktywności fizycznej. Raport ten jest sygnałem ostrzegawczym. Ma na celu sprawdzenie, w jakim zakresie rządy wdrażają zalecenia dotyczące zwiększenia aktywności fizycznej we wszystkich grupach wiekowych i sprawnościowych oraz jakie postępy poczyniono i jak je ewentualnie zwiększyć.
Jak pokazuje raport, korzyści z aktywności fizycznej są ogromne, nie tylko dla zdrowia fizycznego i psychicznego jednostek, ale także dla społeczeństwa, środowiska i gospodarki.
Raport przedstawia niepokojący obraz przyszłości, szacując, że brak aktywności fizycznej spowoduje u prawie 500 milionów ludzi rozwój chorób serca, otyłości, cukrzycy lub innych chorób niezakaźnych do 2030 roku i będzie kosztował 27 miliardów dolarów rocznie.
Tymczasem nie obserwuje się wzrostu poziomu aktywności fizycznej. Co gorsza, nastąpił niewielki spadek.
Monitorując realizację globalnego planu działania na rzecz aktywności fizycznej, w raporcie zauważono, że większość wskaźników profilaktyki zdrowotnej związanej z aktywnością fizyczną nie jest obecnie osiągana przez większość krajów.
Jeśli chodzi o dane liczbowe, tylko 30 proc. posiada wytyczne dotyczące aktywności fizycznej dla wszystkich grup wiekowych, 47 proc. posiada krajową strategię aktywności fizycznej, 52 proc. przeprowadziło przynajmniej jedną kampanię informacyjną w ciągu ostatnich dwóch lat, a 42 proc. posiada krajową politykę zachęcającą do aktywnej mobilności.
Wciąż jest więc wiele do zrobienia dla państw, aby lepiej promować aktywność fizyczną.
Ogólnie rzecz biorąc, raport wzywa kraje do nadania aktywności fizycznej priorytetu jako kluczowego elementu poprawy zdrowia i walki z chorobami niezakaźnymi.
Pełny raport znajdziesz TUTAJ
Źródło: materiały prasowe EuropeActive, WHO
Fot. Lachlan Cruickshank/ Unsplash