Raport: Sytuacja ekonomiczna branży fitness w czasie epidemii

“Sytuacja ekonomiczna branży w czasie epidemii” to druga część raportu przygotowanego przez SW Research, który prezentowaliśmy już na naszym portalu.  Dane dotyczące sytuacji w klubach fitness zostały zebrane podczas przeprowadzania ankiety telefonicznej. Wzięli w niej udział właściciele klubów fitness oraz innych obiektów sportowych z danego sektora branży fitness. Badanie zrobiono dokładnie 60 dni od daty zamknięcia obiektów sportowych. Finalna grupa badawcza wyniosła 300 respondentów. Pytania potrzebne do wykonania badania i analizy przygotowane zostały przez Polską Federację Fitness.

Jak wygląda sytuacja ekonomiczna branży?

Jak pokazuje badanie, ponad 30 proc. wszystkich klubów i pozostałych obiektów sportowych zwolniło z pracy ponad 4 osoby, co w wielu przypadkach stanowi przynajmniej połowę tzw. personelu podstawowego – recepcja, manager, trener personalny.

56 proc. właścicieli z przebadanej grupy nie skorzystało z tarczy antykryzysowej z powodu braku możliwości zakwalifikowania się do większości programów. Dla pozostałych 44 proc. były to kolejno głównie: zwolnienia z ZUS (35,3 proc. korzystających z tarczy), “postojowe” dla pracowników (28,8 proc. korzystających z tarczy) oraz pożyczka w wysokości 5000 zł (25,5 proc. korzystających z tarczy).

Ponad połowa ankietowanych wskazała, że nie utrzyma się dłużej niż miesiąc w przypadku lockdown’u dla branży fitness. Znaczna większość badanych wskazała na datę 01.06.2020 jako ostateczną w kwestii otwarcia branży, aby uniknąć upadłości i bankructwa.

Zamknięte obiekty

Ostatnia część badania dotyczyła informacji na temat definitywnych zamknięć obiektów w najbliższej okolicy ankietowanych. Tu odpowiedzi pozytywnej udzieliło ponad 34% badanych.

– Branża fitness została zamknięta jako pierwsza, pozbawiona 100 proc. dochodów, a otwarcia doczeka się jako ostatnia. Jest jednym z najbardziej poszkodowanych sektorów gospodarki w Polsce. Przed pandemią Polska zajmowała 7 miejsce w Europie pod kątem całkowitej wartości rynku branży fitness. Poza załamaniem związanym z koniecznością zamknięcia wszystkich obiektów, branża wkrótce odczuje także destrukcyjny wpływ innych czynników gospodarczych, w tym zmniejszenia popytu inwestycyjnego, spadku tempa wzrostu oraz zubożenia społeczeństwa – mówi Tomasz Napiórkowski, Prezes Zarządu Polskiej Federacji Fitness.

Raport dostępny w całości na stronie Polskiej Federacji Fitness – LINK

Źródło: materiały Polska Federacja Fitness
Fot. Jesper Aggergaard/Unsplash

- REKLAMA -