Profilaktyka przede wszystkim

Jak wynika z “Badania o życiu i zdrowiu Polaków”*, co piąty Polak nie robi badań profilaktycznych. Tylko połowa z nas przestrzega prawidłowej diety, a co czwarty uprawia sport więcej niż dwie godziny w tygodniu. Tymczasem kluczem do długiego i zdrowego życia jest odpowiednia profilaktyka.

Każdy może zmienić nawyki związane z niewłaściwą dietą czy ze zbyt niską aktywnością fizyczną. Medycyna naprawcza powinna być ostatecznością. Takie są wnioski z panelu dyskusyjnego „Mam wpływ na swoje życie i zdrowie”, który odbył się w ramach 6. edycji Kongresu 590. Ideą Kongresu 590 jest stworzenie przestrzeni do kooperacji dla polskich przedsiębiorców, naukowców i decydentów politycznych.

Aleksandra Agatowska, prezes zarządu PZU Życie, zaprezentowała raport: „Masz wpływ na swoje życie”. Dokument powstał we współpracy z PZU Zdrowie, a patronatem objęło go Ministerstwo Zdrowia. Według Aleksandry Agatowskiej należy rozpocząć ogólnonarodową dyskusję nad wytworzeniem nowych postaw w naszym społeczeństwie, tak aby dbanie o zdrowie, nie było tylko funkcją systemu opieki zdrowotnej, ale kwestią wpisaną w codzienne działania. „Mam nadzieję, że dzięki temu poziom życia i zdrowia się poprawi. A okres życia w zdrowiu – wydłuży” – mówiła prezes PZU Życie.

Poprawie ogólnego stanu zdrowia Polaków mają służyć programy profilaktyczne, np. „Profilaktyka 40+”, jednak nie reagujemy na nie entuzjastycznie

– stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Wskaźniki przesiewowe, czyli uczestnictwa w publicznych programach, są u nas najniższe w Europie. Wynika to w dużej mierze stąd, że dbanie o zdrowie utożsamia się w Polsce z medycyną naprawczą, czyli z konkretnymi badaniami, pójściem do lekarza, szpitala. A nie tym, co w dużej mierze decyduje o naszym zdrowiu”- powiedział Adam Niedzielski.

Opowiadając o świadomym wyborze prozdrowotnego stylu życia minister posłużył się własnym przykładem.

„Zanim zostałem ministrem i szefem NFZ ważyłem ponad 100 kilogramów. Widziałem moich rodziców, którzy byli bardzo otyli, jak wygląda stan ich zdrowia, jakie mają problemy. Zdecydowałem się zrobić krok w stronę aktywności i zmiany nawyków. W ciągu dwóch lat systematycznej pracy udało mi się przebiec maraton”

– powiedział Adam Niedzielski.

Profilaktyka od najmłodszych lat

Do wcześniejszych słów ministra nawiązał w swojej wypowiedzi dr Tomasz Maciejewski, dyrektor naczelny Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

„Medycyna naprawcza płaci za nasze zaniedbana. Źle się odżywiając, powielając zły styl życia generujemy koszty leczenia chorób np. sercowo-naczyniowych czy nowotworowych. Jeśli zadbamy o siebie od najmłodszych lat będziemy zdrowsi i żyli dłużej, nie generując kosztów społecznych, czyli kosztów opieki medycznej” – powiedział dr Tomasz Maciejewski.

W swojej wypowiedzi przywołał również przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie badania, z których wynika, że jeśli matka uprawia sport, to dzieci też są aktywne, znacznie częściej niż wtedy, gdy sportowcem-amatorem jest tylko ojciec. Według niego rola matki w kreowaniu właściwych nawyków jest nie do przecenienia, zwłaszcza, że zazwyczaj i ona odpowiada za codzienne posiłki.

Długie życie w dobrym zdrowiu

W panelu brała udział również Joanna Bensz, prezes zarządu Longevity Center, kliniki specjalizującej się profilaktyce zdrowotnej, medycynie stylu życia.

„Skupiamy się nad >>healthy longevity<<, czyli długim życiu w dobry zdrowiu. Nie zajmujemy się tematem długowieczności po 60-ce, bo wtedy mamy dużo mniejszy wpływ na finalny efekt. Większość naszych klientów jest koło 30-tki, 40-tki, kiedy mamy jeszcze bardzo duży wpływ na to co możemy w kwestii długowieczności zrobić” – mówiła Joanna Bensz.

Przywołała jednocześnie badania naukowe, z których wynika, że geny mogą mieć zaledwie 10-15 proc. wpływu na nieodwracalne zmiany w naszym zdrowiu. Reszta może być regulowana przez procesy epigenetyczne. Ujmując w dużym skrócie warunki zewnętrzne: to co jemy, ile śpimy, ile negatywnego/pozytywnego stresu jest w naszym życiu, jakie środowisko – czyste/zanieczyszczone – nas otacza.

„Ostatnio opublikowano wyniki badań genetycznych, podczas których sztuczna inteligencja przeanalizowała 252 gatunki ssaków, pod kątem zapisanej w genach długość życia. Długość życia człowieka, jaka jest zapisana w naszych genach wynosi 38 lat. A ludzie żyją średnio ponad 80 lat” – powiedział dr Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Według niego dowodzi to, że czynniki epigenetyczne mają ogromne znaczenie w naszym życiu.

Zdrowy tryb życia, dobrostan pracowników stał się w dobie pandemii kluczowy również dla wielu pracodawców. Aleksandra Agatowska mówiła o tym, że wiele firm pyta ubezpieczycieli o wskazówki związane z tymi kwestiami.

„W kontekście ubezpieczycieli pandemia zaowocuje zmianą produktów ubezpieczeniowych. Nie będziemy już tylko firmą oferującą ubezpieczenia, ale i całe kompendium wiedzy na temat tego jak zadbać o siebie tu i teraz”

– powiedziała prezes PZU Życie.

*badanie przeprowadzone w lipcu 2021 r. na zlecenie PZU Życie przez agencję badawczą IQS.

Źródło: opracowano na podstawie materiałów prasowych PAP 

 

- REKLAMA -