Poznań Maraton z rekordami. Kto wygrał, kto został mistrzem Polski?

22. Poznań Maraton FOTOBUENO
22. Poznań Maraton FOTOBUENO

O takich wynikach marzą zawodnicy i organizatorzy sportowych wydarzeń. Jesienna edycja 22. Poznań Maraton i, towarzyszących mu, targów Poznań Run Expo, zaliczyły doskonałe rezultaty. Emocje i doskonała zabawa udzielały się przez całe trzy dni, a poznański bieg, stanowiący jednocześnie Mistrzostwa Polski, także okazał się rekordowy.

22. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza przeszedł do historii. Podobnie jak Poznań Run Expo, czyli wydarzenie, które skupia miłośników biegów i innych sportów. Pojawia się w nim też wiele wątków edukacyjnych*. Towarzyszy poznańskim biegom ulicznym – maratonowi i półmaratonowi.

Piątkowe poranki na Poznań Run Expo powoli stają się miejscem i czasem przeznaczonym dla sportowej edukacji. Podczas wiosennej edycja odbyła się lekcja WF-u, w czasie jesiennej uczniowie i uczennice z poznańskich szkół spotkali się z mistrzami paraolimpijskimi. Dzięki współpracy z Fundacją Multisport do Poznania przyjechali olimpijczycy z Aten, Londynu. Zaprezentowali szermierkę na wózkach i udowodnili, że ten sport może budzić ogromne, pozytywne emocje.

Poznań Run Expo | FOTOBUENO
Poznań Run Expo | FOTOBUENO

Uczestniczki i uczestnicy zajęć dali się wciągnąć w tę opowieść i poznali ludzi z ogromną, sportową pasją. Dla wszystkich była to cenna lekcja i niezwykłe spotkanie.

Cała Poznań Run Expo oferowało najmłodszym dużą dozę atrakcji. Jeśli ktoś lubi rywalizację, mógł sprawdzić się na torze przeszkód. Jeśli miał ochotę załapać bakcyla do sportów walki, mógł wziąć udział w lekcji judo. Jeżeli jest rozkochany w piłce nożnej – spotkał się przedstawicielami ekip Lecha Poznań i Warty Poznań.

Ekspozycja także spełniła oczekiwania osób, które miały ochotę sprawić sobie nowe buty, odzież i sportowe akcesoria. Na stoiskach było kolorowo i radośnie. Podobnie jak w biegach dziecięcych, które kolejny raz odbyły się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. To właśnie tam zlokalizowana była meta 22. Poznań Maraton. Tegoroczny bieg był pełen rekordów.

Poznań Run Expo | FOTOBUENO
Poznań Run Expo | FOTOBUENO

Maraton z rekordem

Zwycięzcą, a zarazem rekordzistą poznańskiego biegu został Erytrejczyk Petro Mamu Shaku z czasem 02:09:57, który przy okazji poprawił swój rekord życiowy. Sekundę po nim na metę wpadł Etiopczyk  Mesfin Nigusu Tolla. Trzecie miejsce przypadło także reprezentantowi Etiopii. Czas Demeke Tadesse Mengistie to 02:10:00.

Wśród kobiet także dominowały reprezentatki Etiopii. Pierwsza była Tseginesh Mekonnin Legesse, z czasem 02:27:28, druga Birtukan Workineh Belay. Jej czas to 02:30:34. Najniższe miejsce na podium zajęła Monika Jackiewicz, jej czas to 02:31:15.

Jako że poznański bieg stanowił też Mistrzostwa Polski, od 22 października ten tytuł wśród kobiet należy właśnie do Jackiewicz. Mistrzem Polski został Adam Nowicki, który na mecie maratonu pojawi się jako piąty. Jego czas w Poznaniu to 02:12:34.

Jesienna edycja poznańskich biegów oraz Poznań Run Expo przeszła do historii. Kolejna już wiosną, przy okazji półmaratonu. Międzynarodowe Targi Poznańskie staną się biegową areną 12-14 kwietnia 2024 r.

fot. Monika Pasieczna, Piotr Pasieczny / Fotobueno

*Kampania społeczna promująca sport osób z niepełnosprawnościami “Pełni Sportu 2023” jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

 

- REKLAMA -