PFF i FPF w obronie branżowych interesów

17 października niezrozumiałą, nie tylko dla branży fitness i jej klientów, decyzją zamknięto już po raz drugi w tym roku kluby fitness, siłownie i baseny oraz aquaparki. Decyzja ta, którą podjęto bez żadnych konsultacji i racjonalnych argumentów, zrujnuje tysiące miejsc pracy, pozostawiając pracowników branży fitness bez środków do życia i perspektyw na przyszłość. Nasza branżowa reprezentacja, Polska Federacja Fitness i Federacja Pracodawców Fitness, podjęły wspólnie szereg działań, aby zwrócić uwagę, zarówno władzy wykonawczej, jak i ustawodawczej, na błędne decyzje, które w tak dotkliwy sposób uderzyły we właścicieli obiektów sportowych. Oto podsumowanie tych działań.

Misja wychowania zdrowego społeczeństwa

“Wydaje się, że rządzący zapomnieli o tym, że nasza branża to nie tylko – co też niezwykle ważne – biznes i miejsca pracy dla tysięcy osób, ale przede wszystkim sektor, który dumnie realizuje misję wychowania zdrowego i aktywnego społeczeństwa. Misję, która ma za zadanie promować ideę uprawiania sportu i budowania odporności poprzez aktywność fizyczną” – napisali w oświadczeniu przedstawiciele PFF i FPF. “Z wielką troską obserwujemy statystyki dotyczące liczby zachorowań na covid 19, ale podkreślenia wymaga fakt, że w żadnym z naszych obiektów nie stwierdzono ogniska transmisji wirusa, co potwierdza tezę, że osoby aktywne są mniej podatne na zachorowanie.”

Podsumowanie działań na rzecz branży

17 października

na Placu Zamkowym w Warszawie odbył się protest przeciwko decyzjom rządu, w którym udział wzięło prawie 2 tysiące osób. Udało się zainteresować tematem wszystkie główne media, które jeszcze tego samego dnia szeroko relacjonowały zarówno sam protest, jak i podnoszone przez nas postulaty.

19 października

przedstawiciele obu organizacji spotkali się z wicepremierem Jarosławem Gowinem podczas konsultacji on-line. Przedstawili mu dramatyczną sytuację branży. Domagali się otwarcia obiektów oraz opracowania planu wsparcia finansowego dla całej branży. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele GIS, oraz Rzecznik MŚP wspierający wysiłki branży.

20 października

odbyła się konferencja prasowa w gmachu Sejmu RP, podczas której nasi przedstawiciele przedstawili postulaty tłumnie zgromadzonym mediom.

20 i 21 października

zostały dostarczone do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz trzech resortów: ministerstwa zdrowia, ministerstwa rozwoju, pracy i technologii oraz ministerstwa kultury, dziedzictwa narodowego i sportu pisma z wnioskiem o zmianę decyzji zawartej w rozporządzeniu. W dokumentach przedstawiona została szeroka argumentacja, poparta obszernymi analizami
i danymi.

Co poza tym

PFF i FPF wspierają oddolną inicjatywę petycji: STOP zamknięciu obiektów sportowych!, którą podpisało już 180 tysięcy osób. Gdy liczba podpisów dojdzie do 200 tys. petycja zostanie wydrukowana i wspólnie z jej inicjatorami przekazana ją Premierowi RP, Mateuszowi Morawieckiemu. “Od czasu ogłoszenia ponownego lockdownu dla naszej branży prowadzimy wytężoną komunikację z mediami, które relacjonują z dużą przychylnością nasze poczynania.
Prowadzimy także aktywną komunikację w mediach społecznościowych obu federacji, docierając z naszymi postami łącznie do kilkuset tysięcy osób” – informują przedstawiciele organizacji. “Dziś czekamy na zmianę decyzji rządzących i przywrócenie nam możliwości świadczenia usług. Niestety wyznacznikiem tego, co możemy zrobić jako właściciele obiektów sportowych, jest rozporządzenie zawieszające naszą działalność.

Mimo tej trudnej i zmiennej sytuacji, rekomendujemy zachowanie zdrowego rozsądku i stronienie od pochopnych decyzji.

My ze swojej strony będziemy podejmować wszelkie działania na drodze formalno-prawnej, komunikacyjnej i presji społecznej, aby zmienić te krzywdzące dla nas zapisy albo przynajmniej wywalczyć adekwatne rekompensaty finansowe, które pomogą nam przetrwać do ponownego otwarcia naszych obiektów” – czytamy w oświadczeniu.

Wieczorem opublikujemy rekomendacje dot. dalszych działań, które przygotowują wspólnie Polska Federacja Fitness i Federacja Pracodawców Fitness.

Źródło: materiały prasowe PFF i FPF

- REKLAMA -