Niebieska Strefa w klubie fitness

Jak włączyć do oferty klubu nawyki najzdrowszych ludzi świata? Dan Buettner, podróżnik, autor bestsellerów „New York Timesa” i stypendysta National Geographic, spędził wiele lat, badając miejsca zamieszkane przez ludzi długowiecznych, wiodących zarazem najszczęśliwsze i najzdrowsze życie. Te wyjątkowe skupiska ludzi o ponadprzeciętnej długości życia to Niebieskie Strefy (z ang. Blue Zones).

Swoje obserwacje i przemyślenia spisał w książce z 2008 r. pt. „Niebieskie Strefy:
9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej”. Opisuje w niej pięć miejsc na świecie, których mieszkańcy tworzą społeczności określane mianem Niebieskich Stref. Są to: Okinawa w Japonii, Sardynia we Włoszech, Nicoya w Kostaryce, Ikaria w Grecji i Loma Linda w Kalifornii (USA). Według niego populacje Niebieskich Stef charakteryzuje „niski odsetek osób otyłych i palących, niski indeks masy ciała (BMI)”. W efekcie, ten styl życia przynosi miliony dolarów oszczędności w kosztach opieki zdrowotnej, a także wymierny spadek poziomu absencji pracowników z powodu chorób. To zaledwie niektóre z korzyści zdrowego stylu życia mieszkańców Niebieskich Stref.

Niebieska Strefa i jej nawyki

W swojej książce Buettner opisał dziewięć nawyków życiowych, powszechnych w Niebieskich Strefach. Nazwał je „mocną dziewiątką” (z ang. Power 9; wyczerpujący opis każdego z nich znajdziecie na stronie bluezones.com):

 • niech ruch przychodzi ci w sposób naturalny,
 • miej poczucie misji w życiu,
 • zwolnij tempo, by zniwelować stres,
 • gdy masz uczucie sytości w 80 proc., przestań jeść,
 • spożywaj głównie produkty roślinne (twoja dieta powinna być w znaczącej mierze wegetariańska),
 • pij wino o 17.00,
 • przynależ do wspólnoty (opartej na wierze),
 • stawiaj bliskich na pierwszym miejscu
  oraz
 • bądź częścią społeczności, która cię wzmocni (pielęgnuj więzi międzyludzkie).

W branży fitness mamy niepowtarzalną okazję, by włączyć te nawyki zdrowego stylu życia, zaczerpnięte z Niebieskich Stref, do oferty klubów. Dzięki temu pomożemy klientom żyć dłużej w dobrym zdrowiu.

Co kluby fitness powinny uznać za priorytet?

Chciałbym przyjrzeć się bliżej niektórym z wymienionych wyżej nawyków osób długowiecznych, zachęcających do zdrowego stylu życia.

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zapraszamy do czytelni online – LINK

Możesz też otrzymać wersję drukowaną magazynu w bezpłatnej prenumeracie – LINK

Fot. Sergi Marló/ Unsplash

- REKLAMA -