Mentalne przygotowanie do treningu – dlaczego jest tak istotne?

Słaba kondycja psychiczna może stać się naszym największym wrogiem w drodze do zrzucenia zbędnych kilogramów, uzyskania maksymalnej sprawności fizycznej, czy nawet w rozwoju kariery sportowej. Nawet jeśli regularnie będziemy uczestniczyć w sesjach treningowych, to i tak nasz umysł może sabotować nasze wysiłki, opóźniając tym samym i ograniczając uzyskiwane rezultaty. Dlatego też, warto zadbać również o stymulację mentalną, która pomoże nam wznieść się na kolejny poziom sprawności.

Psychiczne blokady mogą być przeszkodą w uzyskaniu optymalnych wyników
Optymalnie zorganizowany plan treningowy powinien się opierać o dobrze sformułowane cele i oczekiwania względem treningu. Podobnie, jak w wielu innych dziedzinach życia, także i w przypadku ćwiczeń, warto stawiać sobie cele zgodne z koncepcją SMART. Cel powinien być konkretny i jednoznaczny, mierzalny (czyli wyrażony liczbowo, np. waga, masa mięśniowa), osiągalny (odrealnione pragnienia mogą szybko zniechęcić w stosunku do uzyskiwanych rezultatów, zaś zbyt nisko ustawiona poprzeczka może sprawić, że nie będziemy postrzegali celu jako wyzwania), istotny (czyli ważny dla nas osobiście, powinniśmy mieć poczucie, że obrany cel wniesie wartość dodaną do naszego życia), a także określony w czasie (czyli po prostu datę jego realizacji). Wszystkie te aspekty stanowić będą fundament dobrze zaplanowanego treningu.
Trening mentalny powinien być również stałym elementem treningu fizycznego. Tkwienie w mentalnych blokadach (np. przekonanie, że nie uda nam się schudnąć, bo już tyle razy próbowaliśmy) może znacząco redukować progres treningowy. Dlatego też bardzo ważne jest, by dbać o wiarę we własne siły, poczucie sprawczości i odpowiednią motywację zarówno przed treningiem, jak i udziałem w większych imprezach sportowych.

Trener personalny pomoże wydobyć pełen potencjał ćwiczącego
Jeśli poważnie podchodzimy do ćwiczeń i chcielibyśmy uzyskać możliwie najlepsze rezultaty musimy zadbać w porównywalnym stopniu o swoja siłę fizyczną i psychiczną. Tylko wtedy będziemy mogli w pełni wykorzystać drzemiący w nas potencjał. Jednak samodzielne przygotowanie się psychiczne do cyklicznego treningu czy nawet zawodów, w których chcielibyśmy wziąć udział może być bardzo trudne. Dlatego możemy potrzebować pomocy trenera, który nam to ułatwi. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, by osiągając pierwsze cele w swoich treningach, pójść o krok dalej i samemu rozpocząć kurs na trenera personalnego. Zapisując się na kurs na trenera personalnego w Warszawie w Health Factory, możemy liczyć nie tylko na profesjonalnie przeprowadzane zajęcia, ale również na uzyskanie pierwszego doświadczenia zawodowego. Dodatkowo, Warszawa to doskonałe miejsce do nawiązywania kontaktów biznesowych oraz rozpoczęcia własnej drogi zawodowej, gdy już zakończymy kurs.
Odpowiednie przygotowanie do treningu to nie tylko porządna rozgrzewka mięśni, to również świadomość tego, po co właściwie ćwiczymy, co chcemy osiągnąć oraz nieustanne budowanie motywacji do działania i poczucia, że nam się uda. Bez pracy nad umysłem możemy nie radzić sobie z presją otoczenia i efektów, które chcielibyśmy uzyskać. Dlatego trening mentalny jest nie mniej istotny niż ten fizyczny i nie można go lekceważyć.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

 

- REKLAMA -