Legia Training Center – rusza budowa

Na początku kwietnia rozpocznie się budowa Legia Training Center w gminie Grodzisk Mazowiecki. Legia Warszawa zakończyła proces pozyskiwania finansowania na stworzenie najnowocześniejszego piłkarskiego kompleksu treningowo-szkoleniowego w Polsce.

Najnowocześniejszy ośrodek szkoleniowo-treningowy w Polsce

Za realizację ośrodka treningowego wraz z centrum badawczo-rozwojowym odpowiedzialna jest spółka celowa Akademia Piłkarska Legii (APL). We wtorek 26 marca formalnie przekazała ona plac budowy generalnemu wykonawcy (PORR). Oddanie ośrodka do użytku planowane jest na czerwiec 2020 roku. Wartość projektu to 80 mln zł, z czego 11 mln zł Legia otrzymała w formie dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pozostałe środki to finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), dotacja z Ministerstwa Rozwoju (na Centrum Badawczo-Rozwojowe LegiaLab) oraz wkład własny inwestora.

Legia Training Center będzie najnowocześniejszym ośrodkiem szkoleniowo-treningowym w Polsce z 6 boiskami. 5 z nich będzie miało nawierzchnię naturalną, a jedno ze sztuczną nawierzchnią i będzie przykryte halą pneumatyczną na okres jesienno-zimowy.

– Budowa ośrodka Legia Training Center to fundament strategii rozwoju Legii. Naszym celem jest nie tylko umacniać się na pozycji najlepszego klubu w Polsce, ale także konsekwentnie budować pozycję Legii w Europie i dołączyć do europejskiej elity klubów piłkarskich. Chcemy szkolić zawodników, którzy docelowo będą grać w pierwszej drużynie Legii i innych klubów Ekstraklasy, a także w czołowych klubach europejskich. Aby to osiągnąć musimy mieć infrastrukturę, która pozwoli przyciągać i rozwijać największe talenty z Polski i regionu. Będziemy też korzystać z najlepszych doświadczeń i wiedzy trenerskiej, a także tworzyć i rozwijać nowe technologie w LegiaLab

– mówi Dariusz Mioduski, prezes i właściciel Legii.

– Stworzenie ośrodka, który będzie drugim domem Legii, było moim marzeniem i jednym z priorytetów od 5 lat. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mogę dzisiaj powiedzieć – budujemy! – dodał.

Legia Training Center – start!

Legia przeszła długą drogę administracyjną i proces inwestycyjny uzyskując wszelkie pozwolenia. Podpisała porozumienie z Gminą Grodzisk Mazowiecki, gdzie swoją siedzibę będzie miał Ośrodek. Otrzymała także dotację Ministerstwa Sportu i Turystyki i Ministerstwa Rozwoju. Wybrała inżyniera kontraktu (Tremend), oraz generalnego wykonawcę (PORR), a w ostatnich dniach podpisała umowę kredytową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

– Powstaje najnowocześniejszy obiekt w Polsce i w całym regionie. Do Legia Training Center będą trafiać najlepsze talenty z Polski i zagranicy

– mówi Tomasz Zahorski, pełnomocnik zarządu Legii i prezes spółki celowej Akademia Piłkarska Legii (APL), która realizuje projekt.

Szansa na rozwój

– Budowa Ośrodka oznacza ogromną zmianę jeśli chodzi o sposób pracy działu sportu w Legii i wielką szansę na rozwój całego klubu. Do budynków i na boiska w Ośrodku w gminie Grodzisk Mazowiecki, 30 km od naszego stadionu, przeniesie się pierwszy zespół, dyrektor sportowy, dział skautingu, administracja sportowa, druga drużyna i najstarsze zespoły Akademii, a także nasza komórka badawczo-rozwojowa LegiaLab. Z kolei w biurach na stadionie przy ul. Łazienkowskiej zostanie część komercyjna i administracyjna klubu oraz najmłodsze drużyny Akademii. Nowoczesne centrum treningowe otwiera również dla nas możliwości sprzedaży nazwy Ośrodka, tak jak to się dzieje w wielu klubach europejskich – dodaje Tomasz Zahorski.

Przed stworzeniem ostatecznego projektu Ośrodka przedstawiciele Legii wizytowali ok. 30 obiektów treningowych w całej Europie (m.in. Realu Madryt, FC Barcelony, Borussii Dortmund, Bayernu Monachium, RB Lipsk, Anderlechtu Bruksela, Ajaxu Amsterdam, Feyenoordu Rotterdam, Sportingu Lizbona, FC Porto, Arsenalu Londyn, Tottenhamu Londyn i Chelsea Londyn). Łącznie przeanalizowano projekty techniczne około 80 ośrodków. Koncepcja architektoniczna Ośrodka została przygotowana przez polską pracownię LAP Studio we współpracy z Estudio Lamela, międzynarodowym biurem architektonicznym, które jest autorem m.in. projektu ośrodka treningowego Realu Madryt w Hiszpanii – jednego z najnowocześniejszych i najbardziej znanych realizacji tego typu na terenie Europy.

W skład Legia Training Center wchodzić będzie m.in.:

• Strefa pierwszej drużyny: szatnie, siłownia, powierzchnie treningowe, strefa wypoczynku – player’s lounge, sale konferencyjne, gabinety medyczne i lekarskie, część hotelowa z 24 pokojami o standardzie 4 gwiazdkowym
• Akademia Piłkarska: szatnie, siłownia, powierzchnie treningowe, sale lekcyjne, bursa dla zawodników w wieku 13-18 lat (ponad 60 miejsc pobytowych).

W procesie finansowania Legia Training Center Bankowi Gospodarstwa Krajowego doradzała kancelaria CMS, a kancelaria Crido Legal spółce celowej Akademia Piłkarska Legii Sp. z o.o. realizującej inwestycję. Doradcą finansowym legijnej spółki była firma Jan Dziekański Corporate & Project Finance Advisory.

Projekt Ośrodka przygotowała pracownia LAP Studio. Generalnym wykonawcą inwestycji jest PORR S.A. i PORR BAU GmbH, a inżynierem kontraktu firma Tremend Sp. z o.o.

Źródło: materiały prasowe Legia Warszawa

- REKLAMA -