Energa i Lotos dla seniorów

Ruszył program „Dynamiczni Seniorzy z Energią” adresowany do osób 55+ chcących poprawić swoją kondycję fizyczną i zadbać o zdrowie. W 15 miejscowościach województwa pomorskiego odbędą się Gminne Dni Seniora, cotygodniowe zajęcia sportowe i konsultacje medyczne.

 

Podstawą programu „Dynamiczni Seniorzy z Energią” są treningi, które potrwają 15 tygodni. Ich celem jest nie tylko poprawa kondycji i zdrowia, ale również integracja lokalnej społeczności. Pomorscy seniorzy skorzystają z zajęć nordic walking, różnych form gimnastyki oraz ćwiczeń połączonych z tańcem. Atrakcyjna oferta dostępna będzie mieszkańcy gmin: Pszczółki, Kościerzyna, Kartuzy, Skarszewy, Nowy Dwór Gdański, Pelplin, Kępice, Przywidz, Władysławowo, Krokowa, Sulęczyno, Somonino, Ostaszewo, Puck i Liniewo.

– Pierwsza edycja „Seniorów z Energią” mogła pochwalić się wyjątkową frekwencją i przekonała nas, że seniorzy zasługują na adresowane do nich atrakcyjne i ciekawe programy. Wszyscy życzylibyśmy sobie, aby na starość zachować sprawność i siłę do cieszenia się z życia, a to wymaga tworzenia dobrych nawyków i wzorców już teraz. Cieszymy się, że w naszych staraniach o stworzenie kultury aktywnych seniorów w Polsce znaleźliśmy silnego partnera, Grupę LOTOS – podkreśla Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Energa.

Program treningów został opracowany wspólnie z wykładowcami Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, zajmującymi się aktywizacją osób starszych i profilaktyką zdrowotną. Cotygodniowe zajęcia trwają dwie godziny. Połowa tego czasu poświęcone jest na ćwiczenia ruchowe, a przez resztę instruktorzy udzielają konsultacji zdrowotnych pozostając do indywidualnej dyspozycji seniorów.

– Bardzo cieszymy się, że Grupa LOTOS stała się partnerem strategicznym programu zainicjowanego przez Energę. Seniorzy, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, nie mają zbyt wielu możliwości spędzania czasu poza domem. Dlatego wspólnie zadbamy o to, aby seniorzy swoją emeryturę wykorzystywali jako szansę na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, nawiązywanie znajomości i ruch fizyczny. Obie firmy mają doświadczenie we wspieraniu projektów społecznych, dlatego połączone siły na pewno przyniosą ciekawe efekty – powiedział Witold Pasek, dyrektor ds. marketingu Grupy LOTOS.

W każdej z miejscowości odbędą się też Gminne Dni Seniora, oferujące konkursy artystyczne, warsztaty o tematyce psychologicznych mechanizmów wywierania wpływu na osoby starsze czy profilaktyki antysmogowej. Seniorzy będą mogli skorzystać z konsultacji medycznych geriatry i dietetyka, a także wykonać m.in. badanie EKG lub poziomu cukru we krwi oraz pomiar tkanki tłuszczowej/BMI. Energa udostępni Mobilne Biuro Obsługi Klienta, na którym będzie można m.in. porozmawiać z Rzecznikiem Klienta, Stanisławem Konowałem. LOTOS z kolei przygotuje warsztaty z bezpiecznego korzystania z pasów w samochodach. Jest to część realizowanego przez spółkę paliwową programu „Mistrzowie w pasach”. Dni Seniora to również okazja do międzypokoleniowych spotkań i przestrzeń budowania wartościowych relacji społecznych.

Wiosenne treningi Dynamicznych Seniorów z Energią potrwają do 22 czerwca. Projekt powróci jesienią zapewniając jeszcze więcej atrakcji. Na planowanej na jesień Olimpiadzie Seniora zespoły reprezentujące każdą z gmin zmierzą się na wielozadaniowym torze przeszkód, rywalizując o atrakcyjne nagrody przygotowane przez organizatorów.

Znaczenie współpracy obu grup i programu „Dynamiczni Seniorzy z Energią” podkreślają statystyki. W nadchodzących latach w Polsce systematycznie zwiększać się będzie liczba i udział w życiu społecznym osób starszych. Do 2025 roku 28 proc. ludności będzie w wieku co najmniej 60 lat. Za 20 lat seniorzy będą stanowili 1/3 populacji, dlatego ważne jest, by już teraz zadbać o wsparcie dla seniorów, o ich zdrowie i bezpieczeństwo.

Źródło: materiały prasowe Energa

- REKLAMA -