Edyta Lewandowska łamie granice wspólnie z Matrix Polska

Edyta Lewandowska na mecie | aut. Patrzę Kadrami / Aneta Mikulska
Edyta Lewandowska na mecie | aut. Patrzę Kadrami / Aneta Mikulska

„Ten dzień spina klamrą moje dwa ostatnie lata i jednocześnie uchyla drzwi do nowych, kolejnych wyzwań”. Te słowa napisała na swoim profilu Edyta Lewandowska po pokonaniu 72 km w biegu rozegranym podczas festiwalu Transvulcania 2023. Teraz rekordzistka supermaratonu zamierza przebiec Route 66 w mniej niż 50 dni. Partnerem projektu został Matrix Polska.

Edyta Lewandowska to prawdziwy fenomen biegów ultra górskich, maratonów i skyrunningu, czyli biegów wysokogórskich. Jej motto brzmi: „Biegnij, jakby nie było mety”, a jej osiągnięcia doskonale je odzwierciedlają.

Przekraczanie granic

Należy do niej rekord świata w Supermaratonie dell’Etna. W biegu uważanym za najtrudniejszy maraton na świecie zawodnicy i zawodniczki startują z wybrzeża Morza Śródziemnego. Po pokonaniu 42 km i 195 m docierają na szczyt wulkanu Etna. Przewyższenie wynosi aż 3000 m.

Najnowszym, i zapewne nie ostatnim, sukcesem Edyty Lewandowskiej jest drugie miejsce w biegu na 72 km rozegranego podczas festiwalu Transvulcania 2023. Suma podbiegów sięgała tam 4600 m,  zbiegów aż 4300 m. Pokonanie trasy zajęło jej dokładnie 9 godzin 21 minut i 40 sekund (czas zwyciężczyni, Martiny Valmassoi, to nieco ponad 9 godzi i 9 minut).

Drugie miejsce uważa za swój ogromny sukces. Odniosła go – jak sama napisała – „w rywalizacji, która przez organizatorów i komentatorów uznana została za jedną z najbardziej emocjonujących kobiecych pojedynków kobiecego ultra ostatnich lat”. Teraz, w ciągu dwóch lat, zamierza ustanowić rekordy tras najbardziej spektakularnych biegów na świecie.

Partnerstwo w szczytnym celu

Edyta Lewandowska posiada certyfikat trenera personalnego i motorycznego. Jest też trenerem fitness. Ukończyła kurs dietetyka sportowego, a swoją pasją i doświadczeniem lubi dzielić się z innymi. Podczas pandemii COVID-19 aktywizowała seniorów do zajęć sportowych. Jest też fundatorką „Fundacji Biegiem przez życie”, która propaguje zdrowy tryb życia wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Wspiera także działania profilaktyki nowotworowej. I właśnie fundacja organizuje Projekt Biegowy „Matka wszystkich dróg”.

Edyta Lewandowska zamierza, jako pierwsza kobieta w historii, przebiec słynną Route 66 w czasie 50 dni. Trasa liczy 3940 km, biegnie przez osiem stanów i trzy strefy czasowe. Jak sama pisze na swojej stronie, robi to w hołdzie dla swojej mamy, oraz w celu zwiększania świadomości onkologicznej i propagowania zdrowych nawyków.

Między innymi dlatego Matrix Polska nawiązała współpracę z tą wspaniałą biegaczką. Wspiera Edytę Lewandowską w przygotowaniach do tego wyzwania, wspólnie z nią tworząc historię. Bicie rekordu Guinessa, wynoszącego 54 dni i należącego od 1972 r. do Johna Balla, zaplanowano na jesień 2023 r.

Edyta Lewandowska

- REKLAMA -