Dziki rynek suplementów diety

W czasie epidemii wzrosło spożycie suplementów diety. Wiele osób myli je z lekami, spożywa w nadmiernej ilości. Winny jest temu m.in. brak regulacji prawnej reklam suplementów, które często wprowadzają w błąd. Ministerstwo Zdrowia deklaruje zamiar zapanowania nad tym rynkiem, ale nie wiadomo jak chce to zrobić – alarmuje portal prawo.pl

Tabletka przyspieszająca porost włosów, tabletka wspomagająca odchudzanie czy pigułka na poprawę krążenia – tak szeroki jest dziś wachlarz suplementów diety – wylicza Prawo.pl. I dodaje, że według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego rynek suplementów był wart w 2017 r. 4,4 mld zł, i nadal rośnie.

Według przytoczonych przez portal danych, prawie połowa, bo 48 proc. Polaków spożywa suplementy regularnie, a tylko 27 proc. potrafi je poprawnie zdefiniować.

Pandemia spowodowała wzrost popytu na suplementy. Według cytowanych przez Prawo.pl ekspertów, „w czasie izolacji, wybuchu i trwania pandemii pacjenci przychodzili do apteki częściej po wszelkiego rodzaju witaminy i suplementy diety, gdyż nagle zaczęto obsesyjnie dbać o zdrowie” .

Jednak nie ma przepisów regulujących sprzedaż suplementów. Jak mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: „suplementy są sprzedawane bez recepty, a nierzadko dawki np. witaminy B2 są w nich większe niż w leku wydawanym z przepisu lekarza”.

W opinii eksperta przytaczanej przez portal, suplementy mogą wówczas szkodzić, gdyż wchodzą w interakcje z innymi lekami, jakie przyjmuje pacjent cierpiący np. na chorobę przewlekłą i ma to dramatyczne skutki.

Skoro jednak reklama suplementów diety jest tak szkodliwa i wprowadzająca w błąd, to dlaczego nikt nic z tym nie robi? W opinii Adama Czerwińskiego, analityka z zespołu strategii Polskiego Instytutu Ekonomicznego, „wynika to z niewystarczającego nadzoru instytucjonalnego nad rynkiem, niskich barier wejścia dla nowych produktów i producentów oraz z braku stosownych regulacji gwarantujących bezpieczeństwo”.

Więcej: https://www.prawo.pl/zdrowie/niepozadane-dzialania-suplementow-diety,501533.html

Źródło: Centrum prasowe PAP/ prawo.pl
Fot. Joshua Coleman/ Unsplash

- REKLAMA -