Raport: Aktywność fizyczna Polaków w czasie epidemii

7 na 10 aktywnych fizycznie Polaków przyznaje, że zmniejszył się ich poziom aktywności fizycznej w porównaniu do okresu sprzed epidemii, z czego blisko jedna trzecia (31 proc.) określa ten spadek jako “zdecydowany” – czytamy w raporcie “Aktywność fizyczna Polaków w czasie epidemii”. Badanie zostało wykonane przez SW Research we współpracy z Polską Federacją Fitness.

Zamknięcie siłowni i klubów fitness jest drugą najbardziej istotną wskazywaną (zaraz po “ogólnych utrudnieniach związanych z epidemią”) przyczyną spadku aktywności ruchowej – tego zdania jest co drugi badany (50 proc.). Dla co czwartej osoby (24 proc.) ta przyczyna była wskazywana jako główna, dodatkowo – wśród kluczowych przyczyn, ta była wymieniana najczęściej na pierwszym miejscu.

Dwie trzecie aktywnych fizycznie Polaków byłaby skłonna skorzystać z usług siłowni lub klubów fitness najdalej w ciągu miesiąca od otwarcia klubu, a prawie połowa (45 proc.) byłaby gotowa odwiedzić klub nie później niż w ciągu 2 tygodni.

Dla osób aktywnych fizycznie, możliwość korzystania z klubu fitness czy siłowni to przede wszystkim okazja do poprawy własnej sylwetki, wyglądu (53 proc.), sprawności i siły lub samopoczucia (po 49 proc. wskazań). Ważne są też względy zdrowotne (45 proc.), natomiast zdecydowanie mniejsze znaczenie mają aspekty towarzyskie, edukacyjne czy związane z wyczynowym uprawianiem jakiejś dyscypliny.

– Aktywni Polacy dają jasny sygnał dla branży upatrując nadziei w szybkiej poprawie sytuacji – deklarują niemal natychmiastową gotowość do skorzystania z usług fitness w ciągu kilku tygodni po ponownym otwarciu klubów, z zastrzeżeniem spełnienia odpowiednich norm sanitarnych – mówi Piotr Zimolzak, wiceprezes zarządu SW Research.

Raport dostępny na LINK

Metodologia badania
Prezentowane dane pochodzą z cyklicznego pomiaru nastrojów i zachowań konsumentów w trakcie izolacji “Polacy w czasie epidemii” (3 fala). Badanie zostało zrealizowane w dniach 28-30.04.2020 roku metodą indywidualnych wywiadów kwiestionariuszowych online. Wywiady zrealizowano z osobami, które przed początkiem epidemii deklarowały korzystanie z usług siłowni, klubów fitness lub trenera personalnego oraz z osobami, które planują rozpocząć korzystanie z tego typu usług w najbliższym czasie.

Źródło: materiały prasowe Polska Federacja Fitness

Fot. Fitsum Admasu/Unsplash

- REKLAMA -