Zróżnicowanie terenu zapewniające mnogość rowerowych tras o różnym stopniu trudności, piękne widoki, które można podziwiać podczas jazdy na „dwóch kółkach” oraz dobra rowerowa infrastruktura sprawiają, że leżąca w Beskidach Gmina Brenna przyciąga coraz większe rzesze cyklistów.
Jak pokazują różne badania, aktywne spędzanie wolnego czasu w formie jazdy na rowerze zyskuje w naszym kraju rosnące grono zwolenników. W beskidzkiej Gminie Brenna wśród rowerowych tras można wybierać i przebierać. Od łatwych i relatywnie krótkich, które w dwie, trzy godziny pokona bez większego wysiłku nawet rowerowy amator, przez trudniejsze trasy dla średniozaawansowanych cyklistów, po wymagające trasy dla rowerowych profesjonalistów. Trasy wiodą między innymi dookoła Błatniej, na Kotarz, Grabową, Skrzyczne, Klimczok oraz Trzy Kopce Wiślańskie więc po drodze nie brakuje pięknych, beskidzkich widoków. Ale można też pojechać rowerem do ciekawych miejsc w Gminie Brenna, zwiedzić okolicę czy wybrać się do pobliskich miejscowości, takich jak Jaworze czy Ustroń. W dodatku podczas odwiedzin w Gminie Brenna rowerowe wycieczki łatwo zaplanować dzięki aplikacji mobilnej z trasami pogranicza polsko-czeskiego (dostępna na Google Play, a informacje z linkiem znaleźć można na stronach www.rowerybrenna.pl i www.brenna.org.pl).
Inną rowerową atrakcją Gminy Brenna jest tor pumptrackowy. To odpowiedź lokalnego samorządu na oczekiwania cyklistów dotyczące chęci przeżycia nowych wrażeń związanych z jazdą po muldach i ciasnych zakrętach. Pumptrack został tak skonstruowany, że jest nie tylko bezpieczny, ale także przystosowany dla osób w każdym wieku, łącznie z dziećmi. Zlokalizowano go za budynkiem szkoły w Brennej przy ulicy Wyzwolenia.
Na rowery do Gminy Brenna można się śmiało wybrać nie mając własnych „dwóch kółek” lub nie chcąc ich wozić samochodem na aktywny wypoczynek. W Parku Turystyki w centrum Brennej funkcjonuje wypożyczalnia oferująca rowery górskie dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Są też foteliki dla najmłodszych. W sąsiedztwie wypożyczalni znajduje się samoobsługowa stacja naprawcza wyposażona w zestaw narzędzi oraz pompkę. Rower można tam zawiesić na specjalnym uchwycie, co ułatwia wykonanie naprawy, a korzystanie ze stacji jest bezpłatne.
Rowerową atrakcyjność Gminy Brenna potwierdzają odbywające się na jej terenie imprezy dla cyklistów, które przyciągają rzesze amatorów jazdy na „dwóch kółkach”. To między innymi „Pumptrackowy Puchar Brennej”, Bike Atelier MTB Maraton, Rodzinny Rajd Rowerowy czy Uphill MTB Beskidy. – Odwiedzają naszą gminę eksperci i fachowcy od organizacji rowerowych imprez, przyjeżdżają z rowerami i sprawdzają, jakie są u nas terenowe możliwości do organizacji takich imprez. Ich opinia jest taka, że nasz potencjał w tym względzie jest ogromny. Te osoby kontaktują się z Gminą gdyż chcą znaleźć w naszym kalendarzu imprez miejsce także dla siebie. W taki właśnie sposób zagościła u nas jedna z największych rowerowych imprez w Beskidach – Bike Atelier MTB Maraton. W tym roku uczestniczyło w niej ponad siedmiuset dorosłych rowerzystów i ponad sto dzieci, a więc prawdziwy tłum amatorów jazdy na „dwóch kółkach”. Także na pozostałych rowerowych imprezach organizowanych w naszej gminie frekwencja jest z reguły znakomita. To pokazuje, że jeżdżenie u nas rowerem stanowi prawdziwą frajdę – mówi wójt Gminy Brenna Jerzy Pilch.
Źródło: materiały prasowe
Brenna dzięki budowie Centrum Aktywnego Wypoczynku ma szansę stać się prawdziwą mekką rowerzystów. Szkoda, że jest grupa osób nieprzychylnej tej inwestycji i inwestor napotyka spore trudności w realizacji tego przedsięwzięcia.