Park kąpielowy w Wiśle jak nowy

Zakończyła się rewitalizacja obiektu międzywojennego zbudowanego w stylu modernistycznym. Park kąpielowy w Wiśle prezentuje się jak nowy.

Park kąpielowy zrewitalizowany

Moris Polska zakończyła w Wiśle realizację inwestycji w formule „projektuj i buduj”. Polegała ona na rewitalizacji parku kąpielowego zbudowanego w 1932 roku i utrzymanego w stylistyce modernistycznej. Inwestorem była spółka samorządowa Baseny Wisła. Przed realizacją projektu w miejscu inwestycji znajdował się zdewastowany zespół basenów otwartych, wieża do skoków do wody, kort tenisowy, zabytkowa kawiarnia z roku 1934 i małe pawilony służące jako kasy, sklep i szatnia. Ze względu na postępującą degradację obiektu został on zamknięty w roku 2011. Zrewitalizowany obiekt przewidziano dla 600 osób. Przy czym obecnie w warunkach pandemii czasowo liczba ta zredukowana jest o połowę

– Chcieliśmy, żeby to miejsce stało się sercem Wisły. Sportowym, kulturalnym i towarzyskim –

powiedział Jakub Stasiewicz, prezes spółki Baseny Wisła.

Stara nowa wieża

– Cały proces projektowy odbywał się pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków – mówi Tomasz Chmiel, dyrektor ds. inwestycji Moris Polska. – Z powodu złego stanu technicznego nie udało się uratować jedynie przedwojennej wieży do skoków do wody nad basenem sportowym. Są jednak duże szanse na budowę nowej wieży do skoków o parametrach i lokalizacji zbliżonych do jej historycznej poprzedniczki. Przygotowaliśmy jej projekt budowlany autorstwa architekta Zenona Zapaśnika i mamy pozwolenie na jej budowę. Zbudowaliśmy fundament pod nową wieżę. Gdy tylko samorząd Wisły znajdzie środki finansowe na jej budowę być może zleci jej wykonanie. Projekt nowej wieży – poza konserwatorem zabytków – był dodatkowo konsultowany z przedstawicielami Polskiego Związku Pływackiego” – dodaje Tomasz Chmiel.

Park kąpielowy w nowej odsłonie

Obowiązkiem generalnego wykonawcy było przywrócenie parkowi kąpielowemu walorów funkcjonalnych, estetycznych i historycznych wraz z likwidacją elementów wtórnych lokowanych w tym obiekcie od lat 70. ubiegłego wieku. W ramach projektu Moris Polska zbudował dwa baseny – rekreacyjny z placem zabaw dla dzieci i sportowy z przegłębieniem 4,5 m dla przyszłej wieży do skoków do wody. Oba baseny są połączone drewnianym molo. Basenom – w tym ze sztuczną falą – towarzyszą zjeżdżalnie dla dzieci i dorosłych. Ponadto powstał budynek wielofunkcyjny, w którym będzie można organizować różnego rodzaju imprezy. Będzie mógł służyć jako kawiarnia, natomiast na dachu uruchomione będzie kino plenerowe dla około 200 osób. Oprócz tego powstał budynek administracyjny i oddzielna część rekreacyjna z boiskami do siatkówki plażowej.

Duch modernizmu

– W całym projekcie staraliśmy się jak najściślej oddać ducha modernizmu okresu międzywojennego i zostało to zatwierdzone przez służby konserwatorskie. Pieczołowicie dbaliśmy o zachowanie oryginalnej zieleni na terenie budowy. Dlatego m.in. cztery piękne stare dęby przylegające do budynku wielofunkcyjnego były pod naszą szczególną opieką. Cały obiekt jest przez nas silnie nasycony technologiami z zakresu tzw. inteligentnego budownictwa, stąd oficjalna nazwa tego projektu funkcjonująca u strony zamawiającej to »Inteligentne Baseny – rewitalizacja parku kąpielowego w Wiśle«.

Wdrożyliśmy więc elektroniczne rozwiązania zarówno ułatwiające zarządzanie obiektem i przepływem gości, jak też ich bezpieczeństwem. Jak we wszystkich obiektach pływackich budowanych przez naszą firmę szczególny nacisk położyliśmy na bezpieczeństwo dzieci. Ich wodny plac zabaw ma głębokość 22 cm, a jego dno stanowi specjalna wykładzina antypoślizgowa. Dzięki pompom ciepła gwarantujemy w basenach temperaturę wody 28°. Park kąpielowy bardzo atrakcyjnie prezentuje się także o zmierzchu. Zapewniliśmy mu profesjonalne różnokolorowe oświetlenie iluminacyjne, jakie stosuje się w obiektach koncertowych i innych placówkach kultury
– podsumowuje realizację inwestycji  Wojciech Marasik, dyrektor ds. projektów Moris Polska.

- REKLAMA -