Polska Federacja Fitness wraz z agencją SW Research przy wsparciu merytorycznym ekspertów z Medicover, przeprowadziła badanie. Celem jego było sprawdzenie korelacji aktywności fizycznej z kwestiami związanymi ze zdrowiem, odpornością i dobrym samopoczuciem w życiu codziennym.
Kogo badano?
W ramach badania przeprowadzono 599 ankiet z mieszkańcami miast w wieku powyżej 16 roku życia. Największą grupę badanych – blisko 35 % – stanowiła ludność zamieszkująca miasta z 20-99 tys. mieszkańców. Z tego 46 % osób było w wieku powyżej 50 lat. Ankietowanych podzielono na 3 grupy: nieaktywną, mało aktywną (aktywność do 3 razy w miesiącu) i aktywną (aktywność 4 i więcej razy w miesiącu).
Co pokazały badania?
- Blisko 6 na 10 osób o wysokiej aktywności fizycznej deklaruje, że odczuwa zmęczenie nie częściej niż kilka razy w miesiącu. Z kolei aż 41% osób z grupy najmniej aktywnych skarży się na zmęczenie co najmniej kilka razy w tygodniu.
- Ponad 8 na 10 osób o wysokiej aktywności fizycznej deklaruje, że skarży się na ból głowy nie częściej niż kilka razy w miesiącu.
- Blisko 2/3 osób o wysokiej aktywności fizycznej deklaruje, że “czuje się rozbita” nie częściej niż kilka razy w miesiącu.
- Ponad 7 na 10 osób o wysokiej aktywności fizycznej deklaruje, że odczuwa osłabienie nie częściej jak kilka razy w miesiącu. Z kolei osoby najmniej aktywne najczęściej skarżą się na uczucie osłabienia (29% z nich skarży się na nie co najmniej raz w tygodniu).
- Ponad połowa osób o wysokiej aktywności fizycznej (54%) deklaruje, że stosuje antybiotyk z powodu infekcji bardzo rzadko lub nigdy. W grupie o wysokim stopniu aktywności tylko 15% respondentów wskazało na stosowanie antybiotyku przy prawie każdej infekcji.
Pełny opis badania wraz z przyjętą metodologią znajdziecie pod linkiem: https://polskafederacjafitness.pl/…/2020/07/BADANIE_PL_2.pdf
Źródło: materiały prasowe
Fot. Greg Rosenke/ Unsplash