Profilaktyka zdrowia zmoże przynieść oszczędności liczone w miliardach złotych

16 mld zł rocznie przeznacza sektor publiczny i prywatny na zasiłki lekarskie. 83 mld zł traci PKB na absencji pracowników. Odpowiednia profilaktyka zdrowia może przynieść oszczędności liczone w miliardach złotych – podkreślali eksperci podczas Kongresu 590.

Ile pieniędzy potrzeba, by służba zdrowia dobrze spełniała swoje zadanie? Czy profilaktyka może przynieść wymierne oszczędności? M.in. z tymi pytaniami mierzyli się uczestnicy debaty “Zdrowie publiczne – ile może zyskać gospodarka na poprawie zdrowia Polaków?”.

Adam Niedzielski zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zwracał uwagę, że myśląc o poprawie sytuacji w polskiej służbie zdrowia, nie należy rozmawiać tylko o zwiększeniu nakładów. „Nakłady powinny się zwiększać, ale w takim otoczeniu, które jest efektywne, bo inaczej te pieniądze marnujemy i nie pozyskujemy tego efektu zdrowotnego, który jest konieczny” – podkreślał.

Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytut Matki i Dziecka zwrócił uwagę na konieczność promowania profilaktyki. „Chciałbym, żeby służbie zdrowia płacono za to, by obywatele nie chorowali. 70 proc. naszego zdrowia zależy od nas samych, a nie od tego, ile prezes NFZ wyda na szpitale. Jeżeli tego nie zrozumiemy i nie wdrożymy zdrowych nawyków, nie ma takich pieniędzy, które by pomogły służbie zdrowia” – przestrzegał.

Rolę edukowania społeczeństwa w zakresie dbania o zdrowie podkreślała również Barbara Wielgos, dyrektor ds. produktów farmaceutycznych w Olimp Laboratories. „Budowanie świadomości odnośnie zdrowego stylu życia i profilaktyka to kluczowe elementy zapobiegania chorobom w przyszłości” – powiedziała.

Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców akcentował z kolei ekonomiczny wymiar braku profilaktyki i niedbania o zdrowie przez Polaków. „Na zwolnienia lekarskie sektor publiczny i prywatny wydaje 16 mld zł rocznie, z czego 6 mld zł to są środki wydatkowane przez przedsiębiorców” – wskazał. „A do tego dochodzą koszty absencji w pracy, wydatkowanie środków na leki, na sprzęt, na infrastrukturę, kadry – możemy tego uniknąć, jeżeli zgodzimy się na pewną wizję, do czego powinno dążyć polskie społeczeństwo w obszarze zdrowia publicznego” – podkreślał.

Jego zdaniem nakłady na służbę zdrowia nie powinny rosnąć skokowo. „To może wręcz popsuć system” – ocenił.

Z taką opinią nie zgodził się natomiast Leszek Stabrawa, prezes Alphamed, ekspert w zakresie ekonomiki zdrowia. „Profilaktyka jest znacznie bardziej efektywna niż leczenie, ale nie zawsze wystarcza. Zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia, w tym na leki, jest koniecznością cywilizacyjną – podkreślał. – Poziom wydatków na ochronę zdrowia w Polsce to jest drugie od końca miejsce w Europie, a społeczeństwo się starzeje i nasze potrzeby zdrowotne będą się jeszcze zwiększać” – dodał.

W tym roku Kongres 590 odbywa się już po raz czwarty. Do Jasionki koło Rzeszowa przyjechali przedstawiciele biznesu, świata nauki, polityki i administracji. Jak podkreślają organizatorzy, spotkanie jest unikalnym forum wymiany doświadczeń, idei i argumentów. Wydarzeniu patronują najważniejsze państwowe instytucje, w tym prezydent RP i premier.

Źródło: Centrum Prasowe PAP
Fot. PAP/ S.Leszczyński

 

- REKLAMA -