Noworoczne wyzwanie w Twoim klubie. Do czego służy rywalizacja?

Rywalizacja w klubie

Nic tak nie podkręca atmosfery podczas treningu, jak odrobina rywalizacji. Fińscy biolodzy ewolucyjni Mikael Puurtinen i Tapio Mappes wykazali, że gdy grupa przypadkowo wybranych nieznajomych ma możliwość wyboru między rywalizacją, współpracą lub zachowaniem neutralnym wobec innej grupy, najczęściej decyduje się na rywalizację.

Na wynik eksperymentu nie miało wpływu nawet to, że został zaprojektowany tak, aby współpraca była najbardziej korzystna dla wszystkich. Naturalna dla nas chęć rywalizacji i konkurowania z innymi może być z powodzeniem wykorzystana do motywacji w treningu i szybszego osiągania określonych wyników.

Społeczne aspekty rywalizacji

Czynnik rywalizacji jest tak stary jak sama ludzkość. To on decydował o tym, którzy członkowie plemienia, czy wręcz cale plemiona przetrwały. Kryminolodzy z College of Criminology Uniwersytetu Stanowego na Florydzie w badaniu przeprowadzonym na grupie 2,5 tys. osób wyodrębnili w DNA tzw. gen wojownika (gen MAOA) odpowiadający za podejmowanie w relacjach z innymi najbardziej brutalnych zachowań. Gen MAOA wytwarzający enzym regulujący poziom takich neuroprzekaźników jak dopamina, adrenalina i serotonina może być też wykorzystywany w sporcie. Szczególne znaczenie będzie odgrywał w budowaniu motywacji i zaangażowania podopiecznych, by styczniowy zapał do treningu nie stopniał tuż po zdjęciu bożonarodzeniowych świecidełek.

Aby rywalizacja miała sens, konieczne jest wyodrębnienie jednostek, w których będziemy obrazować i mierzyć wyniki. W zależności od rodzaju wyzwania może to być przebyty dystans, liczba spalonych kalorii, ilość powtórzeń lub liczba jednostek treningowych. Na koniec pozostaje kwestia sposobu zliczania umownych jednostek. Oczywiście można to robić na kartce, jednak zdecydowanie prostszym sposobem będzie wykorzystanie w tym celu aplikacji.

Wyzwanie w Twoim klubie

Oparte na rywalizacji wyzwanie może przyciągnąć klubowiczów w okresach, kiedy klub jest pusty, ale również przekonanie ich do uczestniczenia w wybranych treningach, by rozładować noworoczny tłok na salach treningowych. By to zrobić możemy wprowadzić wirtualne treningi, a następnie punktować uczestnictwo w nich. Ciekawą opcją jest wykorzystanie gotowych programów treningowych wgranych na urządzeniach cardio. Jak pokazują badania marki Technogym użytkownicy korzystający z sesji treningowych ćwiczą nawet o 50% dłużej niż ci, którzy po prostu włączają opcję Quick Start.

Challenge szyty na miarę Twojego klubu

Najprostszym sposobem na organizację challengu jest skorzystanie z gotowych aplikacji, takich jak Technogym App. W zakładce Challenge mamy możliwość wybrania typu wyzwania oraz ustawienia dalszych parametrów. I tak oto nasi podopieczni mogą rywalizować na ilość przejechanych, przebiegniętych lub przepłyniętych kilometrów, ale też na liczbę wykonanych treningów lub odbytych zajęć. Ta ostatnia opcja daje nam sposobność premiowania udziału tylko w określonych zajęciach, dzięki czemu wpływamy na to, że więcej klubowiczów wybierze określony rodzaj aktywności. A to wciąż nie jedyne możliwości, bo możemy też rozliczać spalone kalorie lub otrzymaną liczbę punktów Moves.

Przed startem wyzwania wybieramy czas jego trwania i zasady przyznawania nagród. Warto pamiętać, że nagrody nie muszą być bardzo kosztowne: 50 zł do wykorzystania na barze, darmowy shake proteinowy czy godzina z trenerem personalnym gratis skutecznie podniosą poziom motywacji. Od momentu startu aplikacja sama zliczy wybrane jednostki miary i wybierze zwycięzcę zgodnie z określonymi przez nas parametrami. Tym samym zyskujemy czas, który w innym wypadku musielibyśmy przeznaczyć na zliczanie wyników poszczególnych uczestników.

Podnieś motywację, wpływaj na retencję

Oparte na rywalizacji wyzwania, niezależnie od tego czy grupowe, czy angażujące pojedyncze osoby skutecznie angażują i motywują do jeszcze częstszych treningów. Wyzwalają też większą integrację klubowiczów, którzy wspólnie próbują osiągnąć konkretny cel. Poprzez tak proste działanie jesteśmy w stanie zatrzymać więcej osób w klubie fitness po zakończeniu boomu noworocznych postanowień.

Literatura:

  1. Bogusław Śliwerski „Kultura rywalizacji i współpracy w szkole” Wolters Kluwer 2022

2. D.B. Jackson, K.M. Beaver, The Influence of Nutritional Factors on Verbal Deficits and Psychopathic Personality Traits: Evidence of the Moderating Role of MAOA Genotype, International Journal of Environmental Research and Public Health 2015/12

3. KPI Technogym Platform

Artykuł sponsorowany

- REKLAMA -