Medycyna Stylu Życia w Medicover

Od niedawna Medicover oferuje nową usługę. Jest to konsultacja z lekarzem Medycyny Stylu Życia. Certyfikowany lekarz Medycyny Stylu Życia ma pomóc pacjentom zastąpić stare nawyki nowymi, zdrowymi. Medycyna Stylu Życia to dziedzina medycyny konwencjonalnej, która ma na celu profilaktykę chorób cywilizacyjnych oraz ich skuteczne leczenie niefarmakologiczne.

Prowadzi do zmiany codziennych nawyków w sześciu głównych obszarach, mających wpływ na zdrowie i wellbeing. Są to: właściwe odżywianie, regularną aktywność fizyczną, zdrowy sen, zarządzanie emocjami, dbałość o relacje społeczne oraz unikanie używek.

– Wiele problemów zdrowotnych, takich jak nadwaga i otyłość, nadciśnienie, uzależnienie od tytoniu, czy cukrzyca, ma ścisły związek z codziennymi, wieloletnimi nawykami. Celem konsultacji u lekarza MSŻ jest wpłynięcie na te obszary życia pacjenta, które determinują jego stan zdrowia. Kształtowanie prozdrowotnych nawyków pod okiem wykwalifikowanego lekarza może pomóc nie tylko w zapobieganiu chorobom, lecz także w zatrzymaniu, a nawet odwróceniu procesu chorobowego – mówi lek. Patryk Poniewierza, Dyrektor ds. Medycznych w Medicover w Polsce, odpowiedzialny za rozwój obszaru Medycyny Stylu Życia w Medicover w Polsce.

Wizyta u lekarza medycyny stylu życia

W trakcie konsultacji certyfikowany lekarz przeprowadza pełen wywiad medyczny i dokonuje kompleksowej analizy aspektów zdrowia i życia pacjenta. Wykonuje pomiar ciśnienia tętniczego krwi, wzrostu, masy ciała i obwodu pasa. Następnie bada m.in. nawyki związane ze sposobem odżywiania, aktywnością fizyczną, higieną snu, radzeniem sobie ze stresem, stosowanymi używkami, relacjami społecznymi.

Po ocenie ryzyka wystąpienia chorób zależnych od stylu życia lekarz proponuje pacjentowi wprowadzenie zmian w określonych obszarach. Ustala z pacjentem najważniejsze terapeutyczne cele. Określa także indywidualny plan postępowania, przekazuje zalecenia i wyposaża pacjenta w materiały edukacyjne, pomocne w realizacji nowych postanowień. Może też skierować na bezpłatną sesję z trenerem personalnym. Podczas sesji trener przeprowadzi wywiad dotyczący aktywności treningowej, dokona pomiaru na analizatorze masy i składu ciała oraz przeprowadzi sesję treningową. Pacjent otrzyma niezbędne wskazówki i zalecenia do samodzielnego bezpiecznego treningu.

Dla kogo wizyta u lekarza medycyny stylu życia?

Konsultacja z lekarzem medycyny stylu życia polecana jest osobom, które chcą wspomóc proces leczenia chorób przewlekłych i nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem. Mogą z niej skorzystać także osoby, które nie widzą efektów stosowanych diet, czy ciągle wracają do nałogów. To także propozycja dla osób, które wielokrotnie słyszały, że powinny zmienić swój styl życia, ale nie wiedzą, jak to zrobić. Chcemy pomóc pacjentowi zrozumieć, w jaki sposób styl życia wpływa na jego zdrowie i podpowiedzieć mu, co może zrobić, by uzyskać trwałą poprawę zdrowia i dobre samopoczucie. Trzeba również pamiętać, że trwała zmiana stylu życia wymaga stałej współpracy z lekarzem – dodaje lek. Patryk Poniewierza.

Wdrożenie nowej usługi w Medicover poprzedziły certyfikujące szkolenia dla lekarzy, prowadzone przez Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia. Do tej pory nowe kwalifikacje pozyskało ponad 40 lekarzy Medicover reprezentujących różne specjalizacje. Sa to m.in. medycyna rodzinna, choroby wewnętrzne, endokrynologia, diabetologia, pediatria czy ortopedia. Zainteresowanie kadry medycznej obszarem medycyny stylu życia jest duże, dlatego firma kontynuuje szkolenia, jak również organizuje wydarzenia specjalne związane z tą tematyką. We wrześniu br. Medicover zorganizował ogólnodostępną konferencję online „Medycyna Stylu życia. Jak dbać o zdrowie w obliczu zagrożeń i kryzysów ?”.

– Nasza otwarta konferencja dla medyków była świetną okazją, by w gronie specjalistów wymienić się wiedzą i doświadczeniem, wysłuchać inspirujących prelekcji uznanych ekspertów, a przy tym poznać i zgłębić wspólnie obszar medycyny stylu życia. Myślę, że oprócz formuły spotkania i renomy firmy-organizatora, na wysoką frekwencję wpłynął tu właśnie „gorący” temat przewodni, co daje nadzieję na konsekwentną zmianę postrzegania kwestii zdrowia – zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy

– podsumowuje Dyrektor ds. Medycznych w Medicover w Polsce.

Konsultacja lekarza medycyny stylu życia stanowi przedmiot oferty świadczonej w modelu FFS (fee-for-service; pojedyncza usługa płatna), w wybranych centrach medycznych w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Kielcach, Gdańsku, Gdyni, Poznaniu, Szczecinie, Krakowie, Katowicach, Gliwicach i Bielsku Białej.

Źródło: materiały prasowe
Fot. Derick McKinney/ Unsplash

 

- REKLAMA -