Warsaw Enterprise Institute, Think Tank Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, postuluje jak najszybsze otwarcie obiektów sportowych. Pozwólcie ćwiczyć! – apeluje do rządzących WEI.
Polak chce ćwiczyć
Warsaw Enterprise Institute stoi na stanowisku, że nie istnieje dobre uzasadnienie dalszego wstrzymywania działalności obiektów sportowo-rekreacyjnych. Przy zachowaniu reżimu sanitarnego nie występuje tam zwiększone ryzyko zakażenia koronawirusem. Z kolei zaniedbanie aktywności fizycznej prowadzi do istotnego pogorszenia się stanu zdrowia publicznego. Szeroko rozumiana branża sportowa jest istotną gałęzią polskiej gospodarki. Zaproponowana w Tarczy Antykryzysowej 6.0 pomoc nie uchroni jej przed bankructwami w przypadku wydłużonego lockdownu – czytamy w apelu Warsaw Enterprise Institute.
Siłownie na końcu listy
Pandemia wymusza na rządzących działania, co do których wcześniej nie istniały żadne instrukcje. Skoro wróg nie jest poznany, trzeba przedsięwziąć restrykcyjne środki ostrożności. Co do zasady to rozsądne podejście. Ale dzisiejszy stan wiedzy na temat koronawirusa, jego zjadliwości i zaraźliwości, jest znacznie większy niż w marcu 2020 r., gdy wprowadzano na świecie pierwsze lockdowny. Pozwala on na ocenę, gdzie przyjęte restrykcje poszły za daleko, a gdzie powinny być zaostrzone jeszcze bardziej. Jak się okazuje, ogólnopojęta branża fitness należy do tej pierwszej grupy, a mimo to minister zdrowia Adam Niedzielski sceptycznie wyraża się o jej szybkim odmrażaniu. W pierwszej kolejności mają zostać otwarte placówki handlowe, czy szkoły, a siłownie „są na końcu listy”. To stanowisko niezrozumiałe i będzie miało poważne koszty społeczno-gospodarczo-zdrowotne.
Postulat odmrożenia branży fitness
Jako Warsaw Enterprise Institute postulujemy odmrożenie branży rekreacyjno-sportowej z zachowaniem zaostrzonych rygorów sanitarnych […]. Fakt, że inne kraje także wprowadzają lockdown w żadnym razie nie oznacza, że są to działania usprawiedliwione, skuteczne i racjonalne. Są raczej objawem gorączkowego, choć bezmyślnego wybrnięcia z kryzysu wywołanego przede wszystkim indolencją instytucji państwa takich, jak ochrona zdrowia. To państwo wzięło na siebie to zadanie i to państwo na tym froncie poległo. Zmuszanie przypadkowo wybranych podmiotów do ponoszenia kosztów tej porażki jest błędem, którego konsekwencje będziemy jeszcze długo odczuwać – czytamy w dokumencie, którego pełną treść znajdziecie w LINKU
Proponowany reżim sanitarny po ponownym otwarciu klubów fitness:
- 12 m2 na jednego ćwiczącego w strefach czerwonych, 7 m2 w strefach żółtych, a w strefach zielonych zmiana na 4 m2/1 os.,
- dystans społeczny: 2 metry odległości,
- obowiązkowe maseczki w trakcie pobytu w lokalu,
- zwiększona częstotliwość serwisu sprzątającego,
- częstsza wymiana powietrza,
- zwiększona liczba stacji z płynami do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego,
- obowiązek dezynfekcji sprzętu sportowego przez klientów po każdorazowym jego użyciu.
Źródło: opracowano na podstawie materiałów WEI
Fot.Risen Wang/ Unsplash
Przeczytaj też Pozwólcie ludziom dbać o swoje zdrowie – artykuł Jerzego Wysockiego, konsultanta public relations, dyrektora Generalnego Business & Media Consulting.