W podziemiach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie powstała nowa przestrzeń do ćwiczeń, w której odbywać się będą zajęcia sportowe dla studentów i pracowników UW, a także zawody, turnieje, pokazy i imprezy o charakterze sportowym, adresowane do całej społeczności akademickiej uczelni. Adaptacja podziemi BUW na cele sportowe jest pierwszą zakończoną inwestycją programu wieloletniego „Uniwersytet Warszawski 2016-2025” i pierwszym tego rodzaju wielofunkcyjnym obiektem sportowym na uniwersytecie, zlokalizowanym na Powiślu.
W ramach inwestycji powstała przestrzeń o powierzchni ponad 6 tys. mkw., na którą składają się: dwie sale fitness, siłownia, sala do crossfitu, sala z ergometrami, trzy sale wielofunkcyjne, szatnie, pomieszczenia sanitarne, przebieralnie, powierzchnie wspólne przeznaczone do spędzania wolnego czasu i integracji oraz multimedialna sala sportowo-widowiskowa. Przestrzeń sportowa wyposażona została w nowoczesny sprzęt do ćwiczeń, taki jak np. Cable Cross Over (wyciąg bramowy) czy Multi Fit Cage (stacja do treningu funkcjonalnego).
Studenci i pracownicy UW będą mogli brać udział w tej lokalizacji w zajęciach m.in. z fitnessu, ergometru wioślarskiego oraz w zajęciach prowadzonych na siłowni. W podziemiach BUW będą się odbywały także zajęcia m.in. z tańca towarzyskiego, szermierki, tenisa stołowego i jogi. W każdym tygodniu z obiektu może korzystać łącznie 4 tys. osób. Wartość inwestycji to w sumie 26,2 mln złotych. Jej realizacja rozpoczęła się we wrześniu 2016 roku. Projekt przestrzeni przygotowała pracownia Zbigniew Badowski, Marek Budzyński –Architekci Sp. z o.o., twórcy projektu gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Za prace budowlano-montażowe odpowiedzialna była firma PRK7 Nieruchomości Sp. z o o. Otwarcie przestrzeni sportowej odbędzie się 30 października.
O programie wieloletnim „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”
Program wieloletni „Uniwersytet Warszawski 2016-2025” to kompleksowy program rozwoju uczelni. Jego głównym celem jest ożywienie potencjału nauk humanistycznych i społecznych oraz włączenie ich do innowacyjnych, eksperymentalnych programów, a także wzmocnienie międzynarodowej pozycji uczelni oraz zwiększenie jej roli w animowaniu przemian społecznych i gospodarczych. Obejmuje on budowę nowych gmachów oraz rozbudowę i przebudowę istniejących budynków. W sumie przez 10 lat Uniwersytet zrealizuje 18 inwestycji. Budżet programu to blisko 1 mld złotych.
Źródło: materiały prasowe