Zdumiewające wyniki badań

Czy przynajmniej połowa z nas to ozdrowieńcy? Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP przedstawiło zdumiewające wyniki badań na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w uzdrowisku Muszyna.

Wyniki badań z Muszyny

W trosce o bezpieczeństwo i przeciwdziałając rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19 Gmina Muszyna poddała testom na obecność przeciwciał koronawirusa nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkół i przedszkoli w Muszynie.

Wyniki badań okazały się zaskakujące. Aż 65% z osób przebadanych ma już wytworzone przeciwciała. Tylko niewielki odsetek osób, które poddały się testom wiedział, że przechorował COVID-19. Dla zdecydowanej większości wyniki badań były dużym zaskoczeniem.

Wyniki badań z Nowego Sącza

Kilka tygodni wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w jednej z dużych sądeckich firm – Newagu. Jak pisał lokalny dziennik, firma Newag w Nowym Sączu przebadała 1354 pracowników. 697 z nich posiada już przeciwciała. Stanowi to ponad 50 % załogi, z której w ciągu ostatnich 10 miesięcy ok. 150 osób wiedziało, że są zakażeni koronawirusem. O wielu innych przypadkach i zbliżonym procencie pozytywnych wyników badań słyszymy i czytamy na bieżąco.

W tej sytuacji zasadnym wydają się pytania:

1) Czy słuszny jest tak głęboki lockdown i tak rygorystyczne obostrzenia dla gospodarki? 2) Czy nie należy zmienić kolejności szczepień w szkołach? 3) Czy nie powinno się podjąć decyzji o stacjonarnym uruchomieniu nauki w szkołach? 4) Czy nie należy zastanowić się nad zmianą strategii walki z koronawirusem?

Wydaje się, że Rada Medyczna jako organ pomocniczy premiera Mateusza Morawieckiego do spraw COVID-19 oraz inni eksperci powinni zwrócić szczególną uwagę na te i inne wyniki badań i przeanalizować powyższe sytuacje, być może nawet podjąć decyzję o przygotowaniu nowej strategii walki z COVID-19.

W obecnej sytuacji należy również z innej perspektywy spojrzeć na obowiązujące w naszym kraju obostrzenia wobec działalności turystycznej i uzdrowiskowej.

Źródło: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP/ PAP
Fot. SGU RP – Trasy biegowe w Dusznikach-Zdroju

- REKLAMA -