Nawyki żywieniowe aktywnych zawodowo Polaków

Zwiększona ekspozycja na stres i nieprawidłowe nawyki żywieniowe przekładają się na problemy ze zdrowiem pracowników. W konsekwencji powodują też większą skłonność do absencji oraz obniżanie efektywności biznesowej firm. Jak jedzą Polacy?

Złe nawyki żywieniowe

Szereg niezależnych organizacji, które zajmują się żywieniem, zgadza się, że pracownicy odżywiają się nieprawidłowo. Zwłaszcza w pracy. Potwierdziły to także wyniki raportu firmy Dailyfruits. Przeprowadziła ona badanie na grupie 1055 pracujących Polaków w wieku od 18 do 65 lat. Główni wrogowie produktywności, czyli efekt realizacji złych nawyków żywieniowych pracowników to: dieta uboga w warzywa i owoce, omijanie śniadań, odwodnienie oraz nadużywanie słodyczy.

Nieefektywny początek dnia

Niejedzenie śniadania o odpowiedniej porze może przyczynić się do nieefektywnego rozpoczęcia dnia. Brak systematyczności w przyjmowaniu i wydatkowaniu energii blokuje osiągnięcie takiej produktywności jak w sytuacji, gdy komórki są prawidłowo odżywione. Niestety aż 46% zapytanych pracujących Polaków zaczyna nieefektywnie dzień, gdyż je śniadanie zbyt późno. Część z respondentów w ogóle nie je śniadań. Przez narastający głód może to skutkować przyjęciem w ciągu dnia o nawet 300 kalorii więcej niż u osób, które ich nie omijają. Brak wykształcenia prawidłowych nawyków żywieniowych skutkuje rosnącą liczbą osób z nieprawidłową masą ciała, w tym przede wszystkim z nadwagą i otyłością

Warzywa i owoce w diecie

Według zaleceń dietetyków owoce i warzywa powinny być jedzone w ilości minimum 400 g dziennie w proporcji ¼ do ¾. Im ich więcej tym lepiej. Jak wynika z badania Dailyfruits, kilka razy w ciągu dnia sięga po owoce jedynie 21% respondentów, a po warzywa 26%.

Nawyki żywieniowe Polaków. Mówi o nich komentując badania Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny

Podjadanie między posiłkami

Jak pokazały wyniki badania, aż 86% pracujących Polaków pracując podjada między posiłkami. Niestety często ze szkodą dla swojego organizmu. Podjadanie między posiłkami może być spowodowane złą kompozycją posiłków lub nieregularnością ich spożycia.

Z badań PUMu wynika, że Polacy przez okres kwarantanny przytyli od 2,5 kg do nawet 10 kg. Jest to spowodowane częstszym spożywaniem wysokokalorycznych przekąsek i mniejszą aktywnością fizyczną. Niestety nawet osoby, które uważają, że zdrowo się odżywiają również często sięgają po słodycze.

– W interesie pracodawcy jest więc, aby uświadamiać pracownikom jak ważna jest zmiana nawyków żywieniowych dla ich zdrowia i produktywności. Jak można to realizować w aktualnej sytuacji? Przede wszystkim zgodnie z rekomendacją WHO wdrażać programy prozdrowotne w miejscu pracy. Bez względu czy jest ona realizowana w biurze czy zdalnie. Ich fundamentem powinno być budowanie w organizacji nawyków żywieniowych w różnych formach, jak na przykład: newslettery czy webinaria ze specjalistami z zakresu dietetyki – mówi Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

Nawyki żywieniowe – rola pracodawcy

Wyniki badania „Nawyki żywieniowe pracujących Polaków” pokazały, jakie główne błędy żywieniowe popełniamy i jak obniżają one naszą efektywność w trakcie dnia pracy. Wnioski z raportu, opracowanego przez dietetyka nie napawają optymizmem. Pokazują także jak ważna jest rola pracodawcy w edukacji żywieniowej pracowników i wdrażaniu programów prozdrowotnych.

Pobierz raport_z_badania_zywieniowe_nawyki_pracujacych_polakow_dailyfruits

Źródło: opracowano na podstawie materiałów prasowych Dailyfruits

- REKLAMA -