Blue Monday – druga szansa

Group of young sporty people practicing yoga lesson standing in Vrksasana exercise, Tree pose with namaste gesture, working out, indoor close up, studio. Healthy lifestyle concept

Dziś Blue Monday, czyli najbardziej przygnębiający dzień roku. To punkt, w którym zbiegają się zimowa aura, nadwyrężone okresem świątecznym finanse oraz niespełnione postanowienia noworoczne, z których większość z nas zrezygnuje w połowie stycznia. Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Według badania przeprowadzonego przez YouGov 64 proc. wśród ankietowanych mieszkańców Polski w 2020 roku chce zadbać o siebie i swój rozwój osobisty. 59 proc. zamierza nauczyć się języka obcego, a 53 proc. planuje poświęcić czas na aktywność fizyczną. Ta ostatnia od lat pojawia się na szczycie listy noworocznych planów.

– Obserwując aktywność fizyczną ponad miliona użytkowników kart MultiSport, widzimy, że w okresie postanowień noworocznych wzrasta ona o niemal 25 proc. powyżej średniej. W większości są to jednak osoby, które już korzystały z ćwiczeń, a w nowym roku starają się zwiększyć jej poziom. Jak wynika z badania MultiSport Index 2019 w przekroju całego społeczeństwa 64 proc. Polaków korzysta z ruchu przynajmniej raz w miesiącu. To o 2 punkty procentowe więcej niż przed rokiem. Wciąż jednak 36 proc. Polaków nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej – mówi Adam Radzki, Członek Zarządu firmy Benefit Systems, będącej twórcą programu MultiSport.

Dobry start i szybki finisz
Według danych CBOS zaledwie 10 proc. Polaków spełnia noworoczne plany. W tym roku, twórcy sportowej aplikacji Strava, na podstawie dotychczasowych pomiarów aktywności swoich użytkowników, szacują, że najwięcej osób zrezygnuje z realizacji postanowień już 19 stycznia. Następnego dnia czeka nas Blue Monday, czyli najbardziej przygnębiający poniedziałek roku, na który składają się zmęczenie zimową pogodą, odchudzona świętami zawartość portfela i porzucone postanowienia.

Wbrew pozorom Blue Monday może być świetną okazją, by dać sobie drugą szansę na rozpoczęcie aktywnego trybu życia. Po pierwsze dlatego, że sport poprawia samopoczucie i pomaga przezwyciężyć przygnębienie. Niewiele osób wie, że aktywność fizyczna sprawia, że nasz mózg uczy się reagować większą przyjemnością na inne doświadczenia. Dzięki nim łatwiej jest nam później cieszyć się z drobnych rzeczy jak bardziej słoneczny poranek czy herbata wypita w towarzystwie innej osoby. Pod drugie plany układane w drugiej połowie stycznia, czyli w momencie, gdy po okresie urlopowym wchodzimy w codzienną rutynę, będą lepiej dostosowane do naszych zwyczajnych obowiązków. Dotychczasowe trudności w realizacji naszych postanowień warto potraktować jako nasz zasób tzn. źródło informacji o tym, co w naszym podejściu wymaga zmiany lub jakiego wsparcia potrzebujemy. Wówczas istnieje spora szansa, że ułożymy bardziej racjonalny plan działania. Racjonalny, czyli taki który obejmuje również sposoby radzenia sobie z trudnościami, które w naturalny sposób pojawiają się, gdy wprowadzamy zmianę. To wszystko zwiększa szansę na sukces – zaznacza Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia.

Na kanale Spotify „Co Cię rusza. MultiSport” można znaleźć motywujące do działania podcasty z ekspertami. Dlaczego motywacja tak szybko się kończy? O tym w rozmowie z Ewą Jochheim, założycielką Instytutu Durkalskiego w Polsce: https://open.spotify.com/episode/2C1Zm0nI0iEEmdpikdXEFd

Źródło: opracowano na podstawie materiałów prasowych

- REKLAMA -