EXTRAsprawni – Premiera nowej kampanii społecznej

Już w najbliższą sobotę, 24 listopada 2018 r. będzie miała swoją premierę nowa kampania społeczna Fundacji Avalon pod nazwą „Czy na pewno nie chciałbyś być na moim miejscu?”. Na projekt składają się spoty telewizyjne, radiowe, działania w mediach społecznościowych i specjalnie zaprojektowana platforma internetowa pod adresem extrasprawni.pl. Kampania ma na celu zmianę myślenia o niepełnosprawności, zarówno wśród osób z niepełnosprawnościami, jak i wśród osób sprawnych. Badania pokazują, bowiem, że nadal w opinii społecznej królują stereotypy a wszelka odmienność budzi niepokój. Osoby niepełnosprawne najczęściej wzbudzają współczucie (82% ankietowanych), chęć pomocy (72%), żal (58%), lęk (10%) a nawet zażenowanie (8%)*. Tymczasem wiele osób, zmagających się ze swoją niepełnosprawnością, to EXTRA sprawni ludzie, z powodzeniem realizujący swoje pasje i marzenia. I właśnie ta Extra sprawność jest motywem przewodnim startującej kampanii społecznej.

Przełamywanie stereotypów
– „Chcemy pokazać, że aktywności, z pozoru wymagające pełnej sprawności, nawet ekstremalne, z powodzeniem są wykonywane przez osoby niepełnosprawne. Tak naprawdę, do osiągnięcia sukcesu, rozwijania własnych pasji i realizacji marzeń wystarczy pewien nakład pracy, czasami wsparcie otoczenia i wytrwały trening” – mówi Tomasz Biduś, Koordynator projektu Avalon Extreme, jeden z ambasadorów kampanii. – „Wielu z nas osiągnęło sukces sportowy. Dlatego tak ważne jest przełamywanie stereotypów. Nie wyłączajmy się z aktywności społecznej, zawodowej i sportowej tylko, dlatego, że przydarzyła się nam niepełnosprawność” – apeluje.
Autorom kampanii zależy na zmianie postrzegania osób niepełnosprawnych poprzez prezentację przykładów osób, którym niepełnosprawność nie przeszkadza w rozwijaniu nawet najbardziej ekstremalnych pasji. W przygotowanych spotach i reklamach, które już od 24 listopada br. będzie można śledzić w telewizji, radiu i Internecie, prezentowani będą Ambasadorzy kampanii, którzy odnieśli wiele sukcesów w różnych dyscyplinach sportów ekstremalnych. Zobaczymy m.in. kierowców: Sebastiana Luty i Bartosza Ostałowskiego, brązowego medalistę z Paraolimpiady w PyeongChang Igora Sikorskiego (SitWake) oraz drużynę rugbistów trenowanych przez Tomasza Bidusia.

Kampania społeczna „Czy na pewno nie chciałbyś być na moim miejscu?” współfinasowana jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
www.EXTRAsprawni.pl
Ważnym elementem kampanii „Czy na pewno nie chciałbyś być na moim miejscu?” będzie specjalnie przygotowana platforma internetowa pod adresem pl. Autorzy kampanii chcą zachęcić innych EXTRAsprawnych, by dołączyli do ambasadorów projektu i zaprezentowali swoje umiejętności. Będzie to można zrobić przesyłając krótkie filmy, na których nadsyłający zaprezentują wyjątkowe umiejętności, do których doszli dzięki swojej pasji i ciężkiej pracy. EXTRAsprawności, na które czekają autorzy kampanii to coś, co daje radość, dodaje skrzydeł i pozwala „nieść się wysoko ponad ziemią”, to coś, co zadziwia innych.

Jakie filmy można przesyłać na www.EXTRAsprawni.pl ?
• Takie, które pokazują EXTRAsprawność. To może być cokolwiek! Żonglowanie, granie na perkusji, pieczenie tortów, liczba pi wypowiadana z pamięci, czyli wszystko, co sprawia autorom radość i zadziwia innych! Nieważne, czy jesteś pełnosprawny czy nie.
• Film nie może być dłuższy niż 30 sekund.
• Nie musi to być montowany film ani z dodatkiem efektów (aczkolwiek można to zrobić). Ważne, żeby inni zobaczyli EXTRAsprawność autora filmu.
• Film może być nagrany przy pomocy telefonu, kamery w komputerze, aparatu lub innych urządzeń. Jeśli nagranie odbywa się z przy pomocy telefonu, ważne by był on ustawiony poziomo (a nie pionowo). Należy zadbać też o to by kamera się nie trzęsła i niewykonywane były nią niepotrzebne ruchy.
• Jeśli autor chce zmontować swój film (np. skrócić ujęcie, ułożyć je w kolejności, wyciąć nudny fragment, itp.) może skorzystać z wielu darmowych narzędzi. Wystarczy poszukać ich w Internecie!
• Film może zawierać dźwięk (np. wypowiedź autora, odgłosy związane z daną umiejętnością), ale nie powinien zawierać muzyki, (bo jest duża szansa, że autor filmu nie będzie posiadał do niej praw). No chyba, że EXTRAsprawnością jest śpiew lub gra na instrumencie. Zadbać należy też, aby filmu nie zagłuszyły przypadkowe dźwięki (np. szum samochodów zza okna – wystarczy zamknąć okno).
• Jeśli nie udało się zrobić zadowalającego ujęcia za pierwszym razem, można spróbować jeszcze raz i wykorzystać w filmie to najlepsze.
• O pomoc w nagraniu filmu można poprosić przyjaciół lub rodzinę.
• Należy pamiętać, że chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę!
Na stronie www.EXtrasprawni.pl zostaną opublikowane wybrane prace w zależności, od jakości nadesłanych materiałów.

Ambasadorzy Avalon Extreme


Tomasz Biduś (Rugby) – wieloletni członek Kadry Narodowej Rugby na Wózkach (do 2018), uczestnik Mistrzostw Europy i Świata w Rugby na wózkach, wielokrotny Mistrz Polski tej dyscypliny, Mistrz Europy dywizji B. Trener drużyny Avalon Extreme – Zdobywca pucharu Mazowieckiej Ligi Rugby na Wózkach (2018), Trzecie miejsce w Polskiej Lidze Rugby na Wózkach. Wykwalifikowany trener personalny oraz instruktor sportu osób niepełnosprawnych
Sebastian Luty – jedyny na świecie w 95% sparaliżowany kierowca prowadzący 390-konnego Mitsubishi Lancera za pomocą 2 joysticków. Zdobywca: III miejsca w kategorii AWD II runda Avalon EXTREME Race Day Cup 2018, I miejsca w kategorii ON Avalon EXTREME Race Day Cup 2018 (rundy I, II, III i VI), II. Miejsca w klasyfikacji generalnej kategoria ON Avalon EXTREME Race Day Cup.

Bartosz Ostałowski (Drifting) – jedyny profesjonalny drifter na świecie, który prowadzi stopą. Posiadacz międzynarodowej licencji wyścigowej FIA, dyplomowany inżynier samochodowy i malarz należący do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. Gość kultowego programu Grand Tour. Osiągnięcia: Czech Drift Series – RD3 Westlake Drift Challenge na niemieckim torze Lausitzring. Wygrana w kategorii semi/PRO 2017, IV. Miejsce w II rundzie Driftingowych Mistrzostw Polski w 2018.

Igor Sikorski (SitWake) – brązowy medalista Igrzyska Paraolimpijskie w PyeongChang – slalom gigant w mono-ski w 2018, Mistrz Polski w Narciarstwie Alpejskim Niepełnosprawnych w konkurencji slalom w 2012 roku, srebrny medalista na mistrzostwach świata slalom gigant w mono-ski w 2017, Mistrz Polski w kategorii Wakeboard Seated 2018, laureat 4 miejsca Mistrzostwa Europy w Wakeboard 2018, 1 miejsca w klasyfikacji generalnej Golden Wake Tour w kategorii wakeboard – seated 2018, 1 miejsca w Mistrzostwach Krakowa w kategorii wakeboard – seated.

Szymon Klimza (Workout)– Pasjonat sportu, m.in.: treningu wytrzymałościowego, narciarstwa alpejskiego, wakeboardu, biegów ekstremalnych, kolarstwa. Zwycięzca wielu zawodów crossfitowych, wakeboardowych i biegów ekstremalnych.

Adam Czeladzki (Soaring) – pierwszy w Polsce wykwalifikowany niepełnosprawny instruktor szybowcowy. V-ce Mistrz Europy w Szybownictwie, klasa otwarta (2015), V-ce Mistrz Polski w Szybownictwie, klasa otwarta (2015), rekordzista Polski na trasie trójkąta dowolnego 1128,82 km (2016), rekordzista Polski na trasie trójkąta deklarowanego 1119,23 km (2016).
***

Więcej informacji:
O Fundacji AVALON:
Kampanię społeczną „Czy na pewno nie chciałbyś być na moim miejscu?” współfinansuje Fundacja Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym. Na co dzień Fundacja zajmuje się szeroko rozumianą pomoc osobom niepełnosprawnym i przewlekle chorym, w szczególności poprzez: spełnianie marzeń, poprawę, jakości życia oraz zwiększanie samodzielności życiowej podopiecznych, likwidację barier społecznych między osobami niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi a resztą społeczeństwa. Fundacja działa d 2006 roku i obecnie posiada status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Obecnie rozwija system subkont oraz portal zbiórkowy helpuj.pl, dział aktywnej rehabilitacji Avalon Active, a także projekt promocyjny sportów ekstremalnych dla osób z niepełnosprawnością Avalon EXTREME.
https://www.fundacjaavalon.pl

 

O Avalon EXTREME:
Rozwijany od 2015 roku przez Fundację Avalon projekt Avalon EXTREME to jedyne w Polsce przedsięwzięcie popularyzujące sporty ekstremalne wśród osób z niepełnosprawnościami. Misją Avalon EXTREME jest zmiana postrzegania niepełnosprawności poprzez promocję sportów ekstremalnych oraz kreowanie nowego wizerunku osób z niepełnosprawnościami, jako aktywnych, sprawnych, samodzielnych i odnoszących sukcesy. W ramach projektu prowadzone są stale zajęcia sportowe pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Organizowane są także szkolenia, zawody i cykle wydarzeń sportowych dla osób z niepełnosprawnościami oraz pełnosprawnych. Wszystko po to by pokazać, że bariery nie istnieją, a będąc niepełnosprawnym można żyć aktywnie, dbać o kondycję i imponować innym swoją postawą! Czas zerwać z dotychczasowym wizerunkiem ON!

Strona główna

Źródło: materiały prasowe Fundacja Avalon

- REKLAMA -