Nawet długotrwale chorzy uczniowie będą mogli uczestniczyć w lekcjach WF, jeśli ćwiczenia będą dostosowane do ich możliwości i potrzeb. Zwracają na to uwagę eksperci cytowani przez Prawo.pl. Jak podaje serwis, resort zdrowia zamierza zweryfikować dane dotyczące zwolnień lekarskich z WF-u trwających kilka miesięcy.
Według Prawo.pl Emilia Różycka, naczelnik wydziału w departamencie kształcenia ogólnego i podstaw programowych w Ministerstwie Edukacji i Nauki stwierdziła, że obecnie nie ma statystyk zwolnień z WF dla uczniów z chorobami długotrwałymi.
„Często słyszymy o 30 proc., ale nie wiemy, z jakiego źródła pochodzą te dane. Zweryfikowanie tych danych w tej chwili jest dla nas najważniejsze”
– powiedziała Emilia Różycka na ostatnim posiedzeniu połączonych sejmowych Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.
W opinii wypowiadającej się dla serwisu lek. Joanny Zabielskiej-Cieciuch z Zarządu Federacji Porozumienie Zielonogórskie i kierownika przychodni w Białymstoku, konieczność wystawienia zwolnienia z WF na dłuższy czas dotyczy pojedynczych dzieci.
– Nie znam chorób, które dyskwalifikowałyby z ćwiczeń czy aktywności fizycznej. Ona powinna być jedynie dostosowana do potrzeb i możliwości uczniów. Dziecko z porażeniem mózgowym, które porusza się na wózku albo przy pomocy kuli czy innej osoby, absolutnie nie jest uczniem, który nie może ćwiczyć na WF. Może, a nawet powinien ćwiczyć, ale w sposób dostosowany do swoich możliwości. Długotrwałe zwolnienia z wychowania fizycznego nigdy nie powinny wynikać ze stanu zdrowia dziecka. Dziecko powinno bowiem mieć takie aktywności w szkole, które pomagają rozwiązać jego problemy zdrowotne – – stwierdziła ekspertka.
Zdaniem lekarki zasada najczęściej stosowana w szkołach na lekcjach WF brzmi – robisz to, co jest, albo nic nie robisz. To skutkuje licznymi zwolnieniami z wychowania fizycznego.
Według Heleny Marianowskiej, naczelnika wydziału w departamencie wychowania i edukacji włączającej w Ministerstwie Edukacji i Nauki, obowiązkiem dyrektora i nauczycieli jest organizacja nauki tak, by dziecko ze szczególnymi potrzebami mogło uczestniczyć w zajęciach obowiązkowych, do których także zalicza się wychowanie fizyczne.
Więcej na: https://www.prawo.pl/zdrowie/dlugotrwala-choroba-uczniow-a-zwolnienia-z-w-f-u,517664.html
Źródło: PAP
Fot. Vince Fleming/ Unsplash