Lider na ciężkie czasy

Kryzysy są nieodłączną częścią życia. Zmienne trendy, kapryśne gusta klientów, rosnąca w siłę konkurencja, nowe standardy zarządzania ‒ to wszystko składa się na menedżerską codzienność, którą znamy z przeszłości. To, co dla jednych jest sytuacją kryzysową, inni wykorzystują zwykle jako szansę, okazję, nadzieję na zysk. Kryzys roku 2020 jest jednak inny niż wszystkie dotychczas znane kryzysy.

Epidemia koronawirusa wyhamowała gospodarkę, doprowadziła do wymuszonej izolacji ludzi, większość z nas przeszła w tryb pracy zdalnej. Produkcja w wielu branżach
została zatrzymana, a część gospodarki po prostu stanęła. Koronawirus zamknął nas w domach. To tutaj większość z nas ostatnio spędza czas wolny i pracuje.

Uwierz w siebie, nie w kryzys

„Drogi Liderze, być może w przeszłości byłeś menedżerem skupionym na zarządzaniu ludźmi i wynikami w firmie. W nowej sytuacji jako lider musisz się poruszać w nowym i złożonym środowisku, żeby pomagać innym w dawaniu z siebie wszystkiego. Czas, który
przed tobą, jest być może jednym z najważniejszych, jakie przejdziesz w życiu zawodowym. I łączy w sobie ekscytujące możliwości z trudnymi wyzwaniami. Może się okazać, że umiejętności, które dotychczas pozwalały ci osiągnąć sukcesy, teraz mogą okazać się nieprzydatne, że potrzebujesz nowych umiejętności. Musisz też zrozumieć,
na czym polega twoja rola jako lidera w obliczu kryzysu, przygotować się na zmiany i stres, który może towarzyszyć temu okresowi intensywnego rozwoju: osobistego i zawodowego.
Czy potrafisz jako lider funkcjonować w niepewnych warunkach, mając nieliczne wskazówki? Czy dobrze dostosowujesz się do permanentnych zmian? Czy przyzwyczaiłeś się do niepewności? Twoja TAM”.

To, czy jesteśmy liderami w sytuacji kryzysu, w dużej mierze zależy od nas samych. Przywództwo nie jest stanem czy przeznaczeniem, rozwijanie cech lidera wymaga nieustannej praktyki i rozwoju miękkich kompetencji. To dobry czas na rozwój!

Ciąg dalszy artykułu autorstwa Tamary Bieńkowskiej możesz przeczytać w najnowszym Magazynie Fitness Biznes – LINK

Fot. Markus Spiske/Unsplash

 

- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ