Kwestia ruchu

0
109 wyświetleń

Na przestrzeni ostatnich kilku lat byliśmy świadkami olbrzymiego postępu ilościowego i jakościowego w zakresie danych pozyskiwanych z oceny sprawności fizycznej. Postęp technologiczny pozwala na uzyskanie coraz bardziej szczegółowych i pouczających wyników badań wszelkiego rodzaju parametrów, od submaksymalnego VO2 po gęstość mineralną kości. Ten drugi da się obecnie określić poprzez badanie składu ciała z wykorzystaniem dwuenergetycznej absorpcjometrii rentgenowskiej DEXA (dual-energy X-ray absorptiometry).

Coraz więcej uwagi poświęca się ocenie krążeniowo-oddechowej i ogólnoustrojowej, przez co wzrosło również zainteresowanie oceną funkcjonalną ruchu (functional movement assessment, FMA). ‒ Jeśli porównać ciało człowieka do samochodu, VO2 max i wyniki badań metabolicznych opisują parametry silnika i jego funkcjonowanie ‒ wyjaśnia Doris Thews, wiceprezes ds. fitnessu i innowacji w VASA Fitness, sieci 36 placówek w Denver w Kolorado. ‒ Przesiewowe badanie funkcjonalne można by wówczas porównać do sprawdzenia zbieżności i ciśnienia w oponach. Oba parametry są istotne dla prawidłowego działania pojazdu.

Napęd ‒ zmiana

Rozwój oprogramowania, protokołów testowych i technologii oraz szerzej dostępna wiedza o korzyściach również zwiększają zainteresowanie oceną funkcjonalną ruchu.
‒ W branży fitness, a szczególnie w obszarze treningu personalnego, zaobserwowaliśmy ruch ku programom ćwiczeń coraz bardziej ukierunkowanym na trening całego ciała ‒ zauważa dr Carla Sottovia, trenerka i kierowniczka ds. nauk o fitnessie i treningu personalnym w Cooper Fitness Center w Dallas w stanie Teksas. ‒ Chodzi o zwiększenie możliwości funkcjonalnych ćwiczącego ‒ jego mobilności, stabilności, równowagi, zwinności ‒ bardziej niż o same walory estetyczne, takie jak tonus i rzeźba mięśni. Kluczowy jest ruch funkcjonalny.

Trend ukierunkowany na trening całego ciała znajduje odzwierciedlenie w programach, takich jak HIIT i CrossFit, znacznie bardziej całościowo wymagających dla organizmu.
‒ Obecnie branża fitness mówi o wynikach, nawet w odniesieniu do przeciętnych ćwiczących ‒ zauważa Billy Burchett, menedżer Feelgood Fitness w Grantham w brytyjskim Lincolnshire. ‒ Minęły dni treningów, gdzie po trzech seriach na biceps robiło się przysiady ze sztangą i to tyle. Mnóstwo osób słyszało o CrossFicie i zainteresowało się bardziej złożonymi ćwiczeniami. Członkowie klubów nie tylko podchodzą bardziej serio do treningu, ale również ‒ kiedy nie umieją wykonać jakiegoś ćwiczenia, na przykład przysiadu ze sztangą trzymaną na wyprostowanych ramionach ‒ chcą wiedzieć dlaczego tak jest i co mogą zrobić, żeby to poprawić.

Programy mocniej obciążające mięśnie zwiększają również ryzyko wystąpienia kontuzji. Neal Pire, konsultant zarządu w SwimQuest, sieci trzech klubów fitness z basenem w Tinton Falls w stanie New Jersey, wskazuje, jak wiele międzynarodowych organizacji zajmujących się zdrowiem wezwało do poświęcenia większej uwagi układowi ruchu oraz czynnikom mu zagrażającym.

‒ Światowa Organizacja Zdrowia donosi, że w latach 2006‒2016 liczba zachorowań na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego wzrosła o ponad 20 proc. ‒ mówi. ‒ Ponadto schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego związane z czynnikami zawodowymi należą do najczęściej zgłaszanych przyczyn konieczności rezygnacji lub ograniczenia czasu pracy. Oceny funkcjonalne ruchu mogą pomóc w określeniu zaburzeń równowagi mięśniowo-szkieletowej, które mogą prowadzić do dysfunkcji i urazów z nadwyrężenia ‒ opowiada dalej.

‒ Stwierdzenie tego rodzaju nierównowagi daje trenerom i ćwiczącym informacje potrzebne, aby adekwatnie zareagować w formie ćwiczeń i innych zabiegów.
Pire jest również członkiem American College of Sports Medicine.
Jak mówi Sottovia, ocena funkcjonalna może pomóc zminimalizować niebezpieczeństwo urazów spowodowanych dysfunkcją poprzez efektywniejszy trening uwzględniający aktualne ograniczenia.

‒ Ruchowa ocena przesiewowa daje profesjonalnemu trenerowi lepsze zrozumienie i pogłębiony ogląd czyichś możliwości ruchowych, umożliwiając opracowanie dla niego bezpieczniejszego programu ćwiczeń ‒ dodaje. – Ocena funkcjonalna jest również łagodniejszym wprowadzeniem dla ćwiczącego początkującego lub średnio zaawansowanego, ponieważ jest to zazwyczaj badanie mniej skomplikowane oraz, w przeciwieństwie do tradycyjnej oceny, nie chodzi o to, czy się zaliczyło, czy nie.

Ciąg dalszy artykułu możesz przeczytać najnowszym wydaniu Magazynu Fitness Biznes dostępnym jeszcze do 25 stycznia online. Zachęcamy także do przystąpienia do Klubu Czytelnika. W ramach członkostwa otrzymasz każde wydanie magazynu w wersji drukowanej do pracy lub do domu.

Jon Feld, Club Business International, Tłumaczenie Barbara Kierzkowska
IHRSA oraz CLUB BUSINESS INTERNATIONAL wyraziły zgodę na publikację materiału.

Ilustracja: zrzut ekranu TRX Maps

- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ